کدخبر: ۱۱۰۹۱۸ لینک کوتاه

مدیر عامل بانک ایران‌زمین در گفت‌وگو با اقتصادنیوز:

بانک مرکزی حسابمان را قرمز کرده است/ تخلفی مرتکب نشده‌ایم

مدیرعامل بانک ایران زمین پیرامون دستور اخیر بانک مرکزی بر نپذیرفتن چک‌های بالای ۱۰۰ میلیون تومان سه بانک نزد بانک‌های دیگر، گفت: به تازگی بانک مرکزی حساب برخی بانک‌های خصوصی به علت منفی شدن را با توجه به برداشت‌هایشان قرمز کرده است.

به گزارش «اقتصاد نیوز»،  در روزهای اخیر خبری از سوی برخی منابع خبری مطرح شد که با دستور اخیر بانک مرکزی، چک‌های بالای ۱۰۰ میلیون تومان سه بانک نزد بانک‌های دیگر پذیرفته نخواهد شد. انتشار این خبر باعث شد تا بازهم نگرانی‌ها نسبت به نظارت‌ها بر فعالیت بانک‌ها و موسسات اعتباری افزایش یابد. چراکه در ماهای اخیر خبر‌ها و شایعات مختلفی پیرامون تخلفات بانک‌ها و موسسات اعتباری که برخی از آن‌ها هم تحت نظارت بانکی مرکزی هستند منتشر شده‌اند.

با این وجود نام برخی از بانک‌ها در این بین‌ شایعه شده است که بانک‌مرکزی براساس بخشنامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها اعلام کرده است که به مجموعه بانکی تحت مدیریت خود دستور دهند تا از نهم بهمن ماه سال جاری تا اطلاع ثانوی از پذیرفتن چکهای با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون تومان دو بانک تحت نظارت و یک بانک خارج از نظارت بانک مرکزی خوداری کنند.

در این رابطه مدیرعامل بانک ایران زمین که شنیده شده یکی از سه بانک نامبرده در بخشنامه اخیر بانک مرکزی که چک‌های بالای ۱۰۰ میلیون تومان آن در دیگر بانک‌ها پذیرفته نخواهد شد در گفت‌و‌گو با «اقتصاد نیوز»، ضمن تایید نام این بانک در بخشنامه مربوطه بانک‌مرکزی، اظهارکرد: به تازگی بانک مرکزی حساب برخی بانک‌های خصوصی به علت منفی شدن با توجه به برداشت‌هایشان را قرمز کرده است.

سید کمال سید علی دراین باره توضیح داد: قرمز شدن حساب بانک به این معنی نیست که آن بانک تخلفی انجام داده است. این امر نشان می‌دهد که میزان برداشت بانک از بانک مرکزی بیش از میزان خاصی بوده است و حساب بانک نزد بانک مرکزی منفی شده است اما این مساله طبق روال معمول بوده و ممکن است هربانکی در برخی مقاطع با حساب منفی مواجه شوند.

او تصریح کرد: جالب است که بانک مرکزی تنها در رابطه با دو تا سه بانک خصوصی این تصمیم را اتخاذ کرده و چنین برخوردی با بانک‌های دولتی و نیمه دولتی انجام نداده‌است.

مدیرعامل بانک ایران ابراز امیدواری کرد: بانک مرکزی شرایط را به‌گونه‌ای رقم زند تا این محدودیت‌ بزودی برطرف شود.

بنابر گزارش «اقتصادنیوز»، این درحالیست در بخشنامه مربوطه بانک مرکزی به بانک‌ها اخطار داده که در صورت تخطی از این دستور ضمن اینکه هیچ ضمانتی درمقابل عواقب آن ندارد، در صورت مشاهده از طریق سامانه چکاوک و پایش گزارش‌های دریافتی از اتاق پایاپای اسناد بانکی نسبت به برخورد انضباطی نیز اقدام می‌کند.