کدخبر: ۱۱۰۹۵۶ لینک کوتاه

اکسون موبیل برنده بزرگ سقوط قیمت نفت / اَبَر ادغام شرکت‌های بزرگ نفتی در راه است

شرکت اکسون موبیل، فصل سختی را پشت سر گذاشته اما رقبا در شرایط بدتری قرار دارند.

به گزارش اقتصاد نیوز، شرکت‌های نفتی دوران سختی را سپری می‌کنند. قیمت نفت خام از ماه ژوئن 60 درصد کاهش یافته است، تقاضا هنوز ضعیف است و نفت بیشتری از آنچه نیاز است در جهان تولید می‌شود. از طرف دیگر، با سخت‌تر شدن اکتشاف نفت خام و پر هزینه‌تر شدن استخراج آن، شرکت‌های نفتی برای هر بشکه نفت بیشتر خرج می‌کنند که به معنای سخت‌تر شدن کسب سود پایدار است.
اما اکسون موبیل، بزرگترین شرکت نفتی در آمریکا، به تازگی گزارش داده است که در سه ماهه آخر سال 2014، 6.5 میلیارد دلار سود کسب کرده است. این کمتر از 8.3 میلیارد دلاری است که در دوره مشابه در سال گذشته کسب کرده است، اما با توجه به اوضاع جهانی، می‌توانست بسیار بدتر باشد. قیمت نفت در سه ماهه اخیر به طور متوسط 73 دلار در هر بشکه در مقایسه با 97 دلار سال گذشته بوده است. بنابراین درحالیکه سود اکسون موبیل، 21 درصد کاهش داشته، اما قیمت نفت 25 درصد کاهش را نشان می‌دهد. از بعد از ظهر دوشنبه سهام این شرکت در حدود 88 دلار معامله می‌شودکه تقریبا همان قیمتی است که در فوریه گذشته بود.
اما رقبای اکسون، شرایط بسیار سخت‌تری برای پول درآوردن دارند به طوریکه سود شرکت شورون در فصل گذشته 30 درصد کاهش داشته و شرکت کونوکو (ConocoPhillips) در واقع زیان کرده است(اولین بار از سال 2008). BP آخرین وضعیت خود را ارائه خواهد داد اما با در نظر گرفتن مشکلات، بعید به نظر می‌رسد که فصل خوبی را پشت سر گذاشته باشد. با توجه به بدهی‌های فزاینده BP، و دوره‌ای که به نظر می‌رسد یک دوره پایدار از قیمت‌های پایین باشد، احتمال (پس از این سال) تصاحب این شرکت وجود دارد. یکی از متقاضیان فرضی آن البته اکسون موبیل خواهد بود.
در حال حاضر برای صحبت درباره ادغام احتمالی BPبا اکسون زود است اما سقوط نفت می‌تواند زمینه ساز اَبَر ادغام‌هایی نظیر آنچه در اواخر دهه 90 و اوایل 200 رخ داد، باشد. و این بخشی از چرخه طبیعی بنگاه‌داری است: یک دهه قیمت بالا و تمایل شرکت‌ها به رشد و کسب سهم بازار، موجب سرمایه‌گذاری بی‌سابقه‌ای شده است. اکنون که قیمت‌ها سقوط کرده و تقاضا ضعیف شده است، استراتژی مناسب، تحکیم موقعیت و خرید رقبا ست؛ در این زمان، قوی‌ها، قوی‌تر می‌شوند و در حال حاضر، هیچ شرکت نفتی موقعیتی بهتر از اکسون ندارد. یک تحلیلگر نفتی، معتقد است اکسون به کمین نشسته است و می‌تواند "جهش بزگی" تا پیش از اوج‌گیری دوباره قیمت نفت داشته باشد. "این زمان بزرگ شدن و گسترش است و اکسون موبیل (تنها) شرکتی است که قادر به انجام این کار است."
منبع: بلومبرگ