کدخبر: ۱۱۱۳۹۵ لینک کوتاه

روایتی از دخالت های دولتی در انتخابات اتاق های بازرگانی

بازیگردان اصلی انتخابات قبل که بود؟

ماجرای یار کشی فریدون احمدی در انتخابات دوره هفتم اتاق بازرگانی چه بود؟

به گزارش اقتصادنیوز، انتخابات اتاق بازرگانی هر چند ابعاد وسعیی ندارد و صرفا محدود به دارندگان کارت بازرگانی در کشور است، اما به طور قطع از مکانیزم بسیار پیچیده‌ای برخوردار است. اصلی‌ترین صحنه انتخابات مربوط به اتاق بازرگانی تهران است. در اتاق بازرگانی تهران 60 نماینده در هیات نمایندگان حضور دارند که تنها 40 نفر آنها نمایندگان بخش خصوصی و 20 نفر باقی‌مانده نمایندگان دولتی هستند. علی‌رغم این که نمایندگان دولتی یک سوم از هیات نمایندگان اتاق تهران را شامل می‌شوند ولی معمولا در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های اتاق نقش به سزایی دارند. با بررسی سوابق عملکرد نمایندگان دولتی در اتاق مشخص می‌شود که هر زمان گرایش‌های گروهی نزدیک‌تر به نمایندگان دولتی بوده، کرسی‌های بیشتری در اختیار آن گروه بوده‌است. از نگاه برخی شاید به همین دلیل هم بوده که مثلا در دوران دولت اصلاحات گروه تحول‌خواهان توانسته بودند کرسی ریاست را در اختیار بگیرند.

اما در دوره پیشین انتخابات اتاق بازرگانی یکی از چهره‌های تصمیم گیرنده که به قول خود اعضای هیات نمایندگان در «یارکشی‌ها» نقش به سزایی داشت، از نگاه برخی فریدون احمدی بود.

فریدون احمدی در انتخابات دوره هفتم اتاق بازرگانی قائم مقام وزیر صنعت وقت مهدی غضنفری و نماینده دولت در اتاق بازرگانی بود.

وی همچنین عضو انجمن نظارت بر انتخابات اتاق و یکی از مهره‌های اصلی برگزاری این انتخابات بود. فریدون احمدی فارغ‌التحصیل دانشگاه امام حسین(ع) و دکترای مهندسی صنایع دارد. وی هم اکنون معاون اقتصادی بنیاد تعاون در ارتش جمهوری جمهوری اسلامی ایران است.

در میزگردی که اخیرا در تجارت فردا برگزار شد، ابعاد جدیدی از نقش وی به خصوص در سیاست‌گذاری‌ها و مهندسی انتخابات دوره هفتم مطرح شد.

در میزگرد تجارت فردا که با حضور مجیدرضا حریری، محمدرضا بهرامن، محمدرضا بهزادیان و رضی میری برگزار شد، حریری خطاب به محمدرضا بهرامن عضو گروه مجمع فعالان توسعه با اشاره به حضور فریدون احمدی در یارکشی‌ها اظهار کرد: در چهار سال قبل شبی در اسفندماه آقای فریدون احمدی به من زنگ زد، به شماها هم زنگ زد شماها که رفقای او بودید. فریدون احمدی کسی بود که انتخابات اتاق را بالانس می‌کرد.

متن این مناظره به شرح زیر است:
محمدرضا بهرامن خطاب به مجید حریری:فریدون احمدی که با گروه شما بود آقای حریری؟!

مجید حریری: احمدی متعلق به دولت فخیمه حاج محمود احمدی‌نژاد بود که رفیق شما بود. او را هم حالا دیگر به ما می‌بندید؟!

محمد رضا بهرامن: آقای فریدون احمدی با تمام تیم شما در اتاق بودند.

مجید حریری: تیم ما را بفرمایید چه کسانی بودند؟ دو تا اسم ببرید؟

محمدرضا بهرامن: گروه خواستاران تحول که با فریدون احمدی لابی کردند که به نظر من زشت‌ترین کار ممکن را کردند.

مجیدرضا حریری:پس به من ربطی ندارد. این را می‌گذاریم حمید حسینی یا بهزادیان پاسخ بدهند. آن شب فریدون احمدی به من زنگ زد گفت آقا ما داریم هیات رئیسه را تقسیم می‌کنیم. گفتم مگر گوشت قربانی است، به من چرا زنگ زدید؟ گفتم این کار اشتباه را می‌کنید و من وارد این قضیه نمی‌شوم. ولی سوالم این است که آقای بهرامن سهم تیم شما از تقسیم گوشت قربانی چقدر بود؟

محمدرضا بهرامن: آقای حریری ما 23 رای داشتیم. نمایندگان دولت قبل به شما رای دادند. برای ما سهم مطرح نبود. آقای حسینی را چه کسی بالا آورد؟ آقای فریدون احمدی. اصلاً دقیقاً رای‌ها را پخش کردند. آقای فریدون احمدی چه گفت؟ گفت سه تا تیم الف، یکی و نصفی تیم ب، یکی را هم من خودم دارم که همشهری من است و باید بیاید بالا. بعد آن شب به ما زنگ زد، همان شب گفتم آقا من این کارها را بلد نیستم. صبحش هم که آمدم اولین اعتراض من در اتاق این بود ولی میکروفن‌ام را خاموش کردند. اولین کاری که رئیس وقت کرد این بود که فرمان داد میکروفن بنده را خاموش کنند. بعدها آقای ندیمی در یک برنامه رادیویی گفت شما معاون وزیر بودی و این چه کاری است که کردید؟

محمدرضا بهزادیان:اجازه بدهید به شما یادآوری کنم اینکه می‌گویید حمید حسینی، اولاً اگر حمید حسینی می‌توانست لابی کند حداقل جلوی رد صلاحیت دوست قدیمی خود می‌ایستاد. بحث لابی است. ما داشتیم یک تا دو نفر را برای هیات رئیسه انتخاب می‌کردیم که لیست بدهیم. خیلی روشن است. آقای مسعود خوانساری گفت آقای میر‌محمد‌صادقی به من گفتند شما می‌توانید کاندیدا شوید و رای می‌آورید منوط به اینکه شما (مسعود خوانساری) نامزد تحول‌خواهان باشید. اگر دیگران بیایند ما رای نمی‌دهیم. دوستان ما گفتند بسیار خب چون روش مدیریت آقای آل‌اسحاق مشخص است ما می‌خواهیم کسی برود که در مقابل رئیس و هیات ‌رئیسه بایستد. مسعود خوانساری گفت من رفیق برادر آل اسحاق بودم و ضمناً اهل دعوا نیستم و نمی‌توانم برخورد کنم، خودتان هر کاری می‌توانید بکنید و دوستان ما به حمید حسینی رای دادند که در نهایت رای آورد. خوانساری می‌گفت آقای میرمحمدصادقی به من حاضر است رای بدهد اما بچه‌ها گفتند اگر شکست هم بخورید بهتر است حمید حسینی بیاید.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس این اظهارات به نظر می‌رسد در زمان انتخابات دوره هشتم فریون احمدی به عنوان فردی تاثیر گذار در انتخابات بوده اما هم‌اکنون با تغییر دولت، دیگر او در اتاق بازرگانی حضور ندارد. با این حال باید دید در انتخابات دوره هشتم روند تقسیم قدرت‌ها و صندلی‌ها به چه نحوی خواهد بود و نقش نمایندگان دولتی در صحنه انتخابات این دوره چه‌گونه خواهد شد؟