کدخبر: ۱۱۱۳۹۷ لینک کوتاه

گزارش اقتصادنیوز از نمایشگاه طلا و جواهر در تهران

پر زرق و برق اما بدون خریدار / ضعف در تبلیغات این نمایشگاه را به حاشیه برد

هفتمین نمایشگاه طلا و جواهر تهران در حالی امروز،‌ به کار خود پایان می‌دهد که این نمایشگاه در سکوت خبری و تبلیغات میدانی آغاز به کار کرد. این نمایشگاه که با همراهی طراحان، تولیدکنندگان طلا، جواهر و زیورآلات در کنار طراحان و تولیدکنندگان دکور و بسته بندی طلا و جواهر به مدت یک هفته برپا شده بود اما برخلاف گذشته هیاهوی چندانی نداشت.

امیرحسین لواسانی: طلا و جواهر برای اغلب افراد جامعه ایرانی والبته بیشتر بانوان از اهمیت خاصی برخوردار است. در این بین اگر نمایشگاهی هم بر پا شود تا در زیر یک سقف همه دست اندرکاران و فعالان عرصه طلا و جواهر را گرد هم آورد طبیعی است که از جذابیت های بیشتری برخوردار  می شود.

هر ساله افراد به دنبال آن هستند تا با عکاسی کردن از مصنوعات طلا خاطره‌ و نمونه‌ای از طلای زیبا را نه برای سفارش به تولیدکننده ثبت کنند اما همه ساله به ویژه در چند سال اخیر عکاسی از سوی غرفه داران به دلیل کپی برداری از محصولات آن‌ها منع می‌شد، اما احساس می‌شود در نمایشگاه سال‌جاری غرفه داران به حقیقت عکاسی افراد به ویژه عکاسان خبری پی برده و اجازه عکاسی از غرفه و مصنوعات طلا را صادر کردند.

گشت و گذارمان در نمایشگاه امسال نشان می‌دهد که حجم استقبال و تقاضا از سوی افراد در این نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته کمی کاهش یافته است که در این رابطه یکی از غرفه‌داران در گفت وگو با اقتصاد نیوز دلیل اصلی آن را عدم تبلیغات مناسب برای این نمایشگاه دانست و گفت: نمایشگاه امسال برخلاف تصوردرآمدی برای غرفه داران نداشت زیرا به دلیل عدم تبلیغات مناسب مخاطبان از زمان برگزاری آن مطلع نشدند.

او می گوید: این درحالی بود فروش‌مان در این نمایشگاه در سال گذشته بسیار بیشتر بود. زیرا تبلیغات مناسبی برای نمایشگاه ششم طلا و جواهر صورت گرفته بود.

بهرشکا در هفتمین نمایشگاه طلا و جواهر محصولاتی همچون زیورآلات طلا، کارهای همراه با نقره همچون آینه و شمعدان،‌دکوری‌های آب طلا و آب نقره، سنگ‌های نزئینی و زیورآلات سبک طلا که در چند وقت اخیر بسیار باب شده، به نمایش گذاشته شد. اکثر این کارها تولیدات داخلی است اما موضوع قابل توجه عرضه کالاهای تزئینی با روکش‌های آب طلا و آب نقره وارداتی است که اصل موضوع هیچی ایرادی ندارد زیرا باید بازار رقابتی و آزاد باشد اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد عدم چرایی تولید این گونه محصولات در ایران با کیفیت قابل قبول است.

فروشنده این محصولات وارداتی به اقتصادنیوز گفت: کارهای موجود در این غرفه تماما برای کشور ترکیه است که در گذشته با 50درصد عوارض و حق گمرکی به کشور وارد می‌شد اما در حال حاضر حق گمرکی، عوارض و مالیات این محصولات در حدود 115 درصد است.

آنچه جالب توجه است این نمایشگاه به رغم اینکه میزبان برخی کالاهای وارداتی است که آنچنان مهمان و بازدیدکننده خارجی نداشت و تنها تعداد انگشت شماری خانم از کشورهای آسیای شرقی به این نمایشگاه سری زدند که دست‌های خالی آن‌ها در پایان روز سوم نمایشگاه نشان از عدم خرید داشت.

در کنار این محصولات سنگ‌های گران قیمت نیز به فروش می‌رسد، خانمی جوان که خواهان خرید سنگ بود قیمت عرضه این محصولات را در نمایشگاه مناسب توصیف کرد و افزود: سنگ‌های قشنگی اینجا است که اگر بخواهم در سطح شهر این کالا را خرید کنم باید پول بیش‌تری پرداخت کنم.او دلیل تفاوت قیمت این محصولات را عدم محاسبه مالیات بر ارزش افزوده دانست.

قسمتی از این نمایشگاه به تزئینات دکور، بسته بندی و سیستم‌های حفاظتی اختصاص داده شده است، در نمایشگاه سال‌جاری تولیدات و طراحی‌های بسته بندی مصنوعات طلا کمی پا را فراتر از سال‌های گذشته گذاشته و توانسته محصولات بسته بندی را با طراحی جدید به بازار معرفی کند.

همچنین در این نمایشگاه گاوصندوق و دکورهای گاوصندوقی به شدت به چشم می‌آیند، دکورهای گاوصندوقی با استفاده از نیروی مکانیکی که پشتوانه آن برق است در ویترین مغازه‌ها نصب می‌شود و نیازی به چینش و جمع‌آوری روزانه طلا در ویترین مغازه‌ها نیست.

نیروی مکانیکی این ویترین‌ها به وسیله موتورهای کوچکی ایجاد می‌شود که یک تولیدکننده دکورهای گاوصندوقی بیان کرد: 80درصد موتورهای مورد استفاده در این گاوصندوق‌ها از کشور چین وارد و حدود 20 درصد از کشورهای اروپایی و تولید داخل استفاده می‌شود.

بهرطریق، هفتیمن نمایشگاه طلا و جواهر در تهران که در محل دایمی نمایشگاههای بین المللی برگزار شد امروز به کار خود پایان می‌دهد نمایشگاهی که به گفته مسوولان امر با نمایش گذاشتن توانمندهای عرصه طلا و جواهر ایرانی سعی دارد از این پس کشورمان را به صادر کننده طلا در دنیا تبدیل کند.