کدخبر: ۱۱۱۶۴۵ لینک کوتاه

«خپارس» با افزایش قیمت باز شد

به رغم افزایش ۴۸ درصدی زیان هر سهم پارس خودرو،بازگشایی نماداین شرکت با صف خرید و رشد قیمت همراه بود تا بعد از ۲۸ آبان شاهکاری دوباره از این سهم به نمایش گذاشته شود. با این حال معاملات امروز شرکت ابطال نمی شود.

در جریان معاملات امروز، نماد معاملاتی پارس خودرو بعد از اعلام افزایش 48 درصدی زیان هر سهم ( از 318 به 472 ریال در گزارش عملکرد 9 ماهه ) حوالی ساعت 11 باز شد تا بعد از توقف نماد در اول بهمن، داد و ستد سهام این شرکت 677 میلیارد تومانی اما با زیان انباشته 589 میلیارد تومانی از سر گرفته شود.

اما این رویداد با تکرار شاهکار این سهم بعد از 28 آبان همراه بود. چرا که در آن روز بعد از تغییر سود 14 ریالی هر سهم خپارس به 318 ریال زیان و رد شایعاتی مانند مشارکت با رنو فرانسه و اعلام تعدیل مثبت سود، نماد این شرکت باز شد و بهای هر سهم آن از 66 تومان 23 مهر به 89 تومان افزایش یافت و سپس با نوسان های متعددی به 69 تومان تا قبل از توقف مجدد نماد یعنی اول بهمن منتهی شد.

براساس این گزارش، امروز نیز بازگشایی نماد «خپارس» با تشکیل صف خرید سنگین و چندین میلیون سهمی و افزایش قیمت 4 درصدی هر سهم همراه بود تا بار دیگر سهامداران در برابر تکرار شاهکار دوباره «خپارس»، حیرت زده شده و از طروق مختلف دست به اعتراض و ظنز بزنند. به طوریکه برخی سهامداران اعلام کردند به دلیل عدم ارایه اطلاعات و بودجه سال آینده ، نماد این شرکت نباید باز می شد. عده ایی هم با انتشار عکس ها و مطالبی ظنز در فضای مجازی، به این اتفاق واکنش نشان دادند.

این در حالی است که طی روزهای اخیر برخی شرکت ها به رغم افزایش 5 تا 15 درصدی سود هر سهم و حتی بیشتر، به دلیل جو حاکم بر تصمیم گیری ها با افت قیمت هر سهم مورد بازگشایی قرار گرفته اند.

در این رابطه یک مسوول در شرکت بورس در برابر تکرار این رخداد گفت: بازگشایی نماد پارس خودرو نیازی به ارایه اطلاعات سال آینده نداشت. چرا که ارایه اطلاعات سال آینده شرکت ها در بهمن ماه به عنوان یک الزام نیست بلکه اهرمی برای دریافت اطلاعات است.

وی در رابطه با دلایل رشد قیمت سهام پارس خودرو به رغم اعلام افزایش زیان هم توضیح گفت: این رویداد ناشی از مکانیزم عرضه و تقاضا و تصمیم خریداران و فروشندگان است که بر اساس اطلاعات موجود و تصویری از آینده اقدام به خرید و فروش سهام شرکت های گوناگون می کنند. با این حال واحد نظارت بورس بر روی چنین شرکت هایی نظارت ویژه دارد و بررسی های لازم را انجام می دهد.

وی در واکنش به این سئوال که با این اوصاف معاملات امروز سهام پارس خودرو مانند 28 آبان ابطال نخواهد شد؟ اظهار داشت: با توجه به معامله قابل توجه سهام خپارس و عرضه و تقاضای دوره پیش از گشایش نماد و مظنه بازار، معاملات امروز این شرکت ابطال نمی شود.

براساس این گزارش، معاملات امروز پارس خودرو نشان می دهد در نتیجه داد و ستد بیش از 67 میلیون سهم به ارزش 4.7 میلیارد تومان، قیمت پایانی هر سهم خپارس با 1.8 درصد افزایش نسبت به اول بهمن به 71 تومان رسیده است.
منبع: بورس پرس