کدخبر: ۱۱۱۶۵۰ لینک کوتاه

سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد دلاری سازندگان تراشه برای اپل

سفارش اپل، تی اس ام سی را وادار به سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد دلاری برای تولید تراشه کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از بلومبرگ ، جذابیت قراردادهایی که تراشه های شرکت اپل را فراهم می کند، شرکت سامسونگ الکترونیک و شرکت تولید نیمه رساناهای تایوان را وادار کرد که به یک رقابت در عرصه تکنولوژی وارد شوند.
جدول زیر نسبت فروش به هزینه واحد منطقی شرکت سامسونگ ، تی اس ام سی و شرکت اینتل را از سال 2008 تا به امروز نشان می دهد. دو شرکت آسیایی در سال گذشته تقریبا 40 درصد از در آمد خود را صرف افزایش سرمایه کردند. با توجه به داده های گردآوری شده توسط بلومبرگ از (analyst and UBS Group AG estimates) هر دو شرکت می توانند سرمایه خود را بیشتر افزایش دهند. (Santa Clara ) یا همان اینتل که در کالیفورنیا مستقر است و بزرگترین سازنده تراشه در دنیاست به دلیل نام تجاری معتبر خود نیمی از مقدار سرمایه گذاری دو شرکت دیگر را برای خود سرمایه گذاری کرده است.

به گفته مارک لی تحلیلگر(Sanford C. Bernstein) در هنگ کنگ افزایش سرمایه بیشتر واکنشی است نسبت به افزایش قیمت پیشرفت در تکنولوژی که هر دو شرکت به امید تصاحب سهم بیشتری از بازار نشان داده اند .
شدت افزایش سرمایه که به صورت درصدی بیان می شود چگونگی محاسبه سازندگان تراشه در زمینه محافظت از در آمد خود را نشان می دهد. با توجه به گران تر شدن فناوری و نیاز گوشی های هوشمند به تراشه‌های کوچکتر و سریع تر قیمت پیشرفته ترین قطعات نزدیک به 5 میلیارد دلار تعیین شده. که این پرداخت بعد از تحویل قطعات توسط شرکت های اپل، کوآلکوم و مدیاتک انجام میشود.
در سال 2013 به علت سفارشات اپل ، تی اس ام سی مجبور شد افزایش سرمایه خود را از 48 درصد به 38درصد کاهش دهد .در سال جاری این شرکت 12 میلیارد دلار به این کار اختصاص داده که این مبلغ معادل درآمد خالص 18 ماه گذشته شرکت است .
با توجه به برآورد (Sanford C. Bernstein) دلیل این تخصیص مالی افزایش 50 درصدی قیمت واحد در ظرفیت شرکت های سامسونگ و تی اس ام سی نسبت به نسل قبلی این تراشه‌های پردازشی است .
مارک لی خاطر نشان شد که هزینه بالا تر تهدیدی برای سود آوری این شرکت ها است و قدر چانه زنی بیشتری به شرکتهای اپل و کوالکوم می دهد.