کدخبر: ۱۱۱۷۴۶ لینک کوتاه

تحلیل توافق آتن-بروکسل در تلویزیون بلومبرگ

مشکلات یونان چهارماهه حل نمی‌شود

توافق یونان با کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد تمدید چهارماهه بازپرداخت بدهی‌ها، از شب گذشته به محور اصلی بحث رسانه‌های اقتصادی بدل شده است. سوال اصلی این است که آیا طی این مدت مشکل یونان حل خواهد شد یا خیر؟

به گزارش اقتصادنیوز، گای لاباس، اقتصاددان ارشد مرکز مطالعات اقتصادی «جانی مونتگومری» در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی بلومبرگ در مورد توافق یونان با اعضای اتحادیه اروپا در مورد تمدید چهار ماهه مهلت باز پرداخت بدهی ها و وامهای دولتی می گوید: «چهار ماه زمان بسیار کوتاهی است و انتظار نمی رود تغییر بزرگی در وضعیت اقتصادی و مالی یونان در این بازه زمانی ایجاد شود. یونان مشکلات مالی زیادی دارد و در صورتی که این تمدید انجام نمی شد، حتی منابع مالی لازم برای تامین هزینه های جاری کشور در ماه مارس هم برای یونان وجود نداشت.»

او می افزاید: «هم اکنون تفاوتهای ساختاری بزرگی بین اقتصاد یونان و دیگر کشورهای اروپایی وجود دارد و این تفاوتهای فاحش ساختاری طی چهار ماه از بین نمی رود. تنها سه راه برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی یونان وجود دارد. اول: بخشش کمکهای مالی گذشته به یونان و پرداخت کمکهای جدید برای تامین هزینه های جاری؛ دوم: پرداختهای انتقالی جدید به یونان که از طریق آنها هزینه های کشور تامین شود و بخشی از بدهی های قبلی باز پرداخت شود؛ سوم: تغییر نرخ برابری ارز که می تواند منابع مالی در دسترس یونان را بیشتر کند. ولی هیچ یک از این سه راهی که بیان شد در بلند مدت نمی تواند کمکی برای حل مشکلات اقتصادی یونان باشد. مشکلاتی که در سالهای گذشته یونان را درگیر کرده است و در صورت حل نشدن می تواند باعث سقوط اقتصاد یونان شود.»

مجری این برنامه تلویزیونی با اشاره به سخن آلن گرینسپن رییس سابق فدرال رزرو آمریکا مبنی بر اینکه یونان لاجرم از منطقه یورو خارج خواهد شد، گفت:« گرینسپن بر این باور است که در مورد اینکه آیا یونان از منطقه یورو خارج می شود یا خیر، بحثی نیست؛ بلکه بحث اصلی این است که چه زمانی یونان از منطقه یورو خارج خواهد شد.» لاباس با تایید نظریه این اقتصاددان برجسته می گوید: «من هم با نظریه گرینسپن در مورد قطی بودن خروج یونان از منطقه یورو کاملا موافق هستم. کشورهای آلمان، ایتالیا و فرانسه نمی توانند همیشه به یونان پول قرض دهند یا کمک مالی دائمی به این کشور بدهند. این کشورها در اقتصاد داخلی دچار بحران خواهند شد و این بحران می تواند آسیبی جدی به اقتصاد اروپا وارد کند. در ضمن نوسان ارزش یورو که یکی از راههای کمک به یونان است به اقتصاد دیگر کشورهای اروپایی آسیب می زند و این آسیب جبران ناپذیر خواهد بود. بنابراین نباید هرگز تصور کرد که یونان می تواند تا ابد به کمک مالی اروپا اتکا کند و در منطقه یورو باقی بماند. در واقع هزینه باقی ماندن یونان در منطقه یورو برای دیگر اقتصادهای اروپایی آنقدر زیاد است که سبب می شود من هم موافق نظریه آلن گرینسپن باشم.»