کدخبر: ۱۱۱۷۷۵ لینک کوتاه

کارنامه جدید مالی ۷ طرح فولادی / رشد دو برابری عملکرد مالی طرح‌های استانی

بخش مالی طرح‌های استانی فولاد از زمان استقرار دولت یازدهم با پیشرفت بیش از دو برابری نسبت به شهریور ۹۲ همراه شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس آمارهای تازه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی، تامین مالی‌ هفت طرح استانی فولاد در مدت یکسال و نیم گذشته تاکنون به طور متوسط بیش از دو برابر نسبت به عملکرد مالی شهریور سال قبل پیشرفت داشته اند.

 

طرح فولاد سپیددشت در حالی به پیشرفت مالی 67درصدی رسید که در شهریورماه 92 تنها میزان پیشرفت آن 26 درصد بود. در این مدت شریک بخش خصوصی 300 میلیارد ریال به این طرح تزریق کرده است. از سوی دیگر در طرح شادگان نیز میزان پیشرفت مالی از 31 درصد به 62درصد رسیده به طوری که شریک بخش خصوصی 260 میلیارد ریال در اختیار پروژه فولاد شادگان قرار داده است.

 

فولاد آذربایجان نیز در این مدت شاهد پیشرفت 55 درصدی در بخش مالی بوده در حالی که در شهریور سال قبل میزان پیشرفت مالی این طرح 32درصد بود. در این مدت به طرح فولاد آذربایجان که مدت زیادی از حضور شریک بخش خصوصی در آن نمی‌گذرد 70 میلیارد ریال منابع مالی جدید آن تزریق شده است.

 

میزان پیشرفت مالی فولاد نی‌ریز در این مدت از 20 درصد به 46درصد افزایش پیدا کرد و در مدت یکسال و نیم اخیر 275 میلیارد ریال منابع مالی جدید دریافت کرده است. همچنین طرح فولاد قائنات از پیشرفت مالی 29درصدی به پیشرفت 70درصدی رسید.

 

از سوی دیگر فولاد سبزوار که به تازگی شریک بخش خصوصی در آن حضور پیدا کرده است در مدت مورد بررسی توانست میزان پیشرفت مالی را از 16 درصد به 30درصد افزایش دهد. در این میان فولاد بافت که قرارداد مشارکت آن در مهر ماه امسال منعقد شده میزان پیشرفت مالی را از 22 درصد به 32درصد افزایش داده است.

 

طرح‌های استانی فولاد هم اکنون به طور متوسط از 80درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند و طبق برنامه‌ریزی‌ها بخش احیای مستقیم آنها از نیمه سال آینده وارد مدار تولید می‌شوند.

 

کارنامه آخر سال پیشرفت مالی هفت طرح فولادی

 

شهریور ماه 92

اسفند ماه 93

سپید دشت

26 درصد

67 درصد

شادگان

31 درصد

62 درصد

فولاد آذربایجان

32 درصد

55 درصد

نی‌ریز

20 درصد

46 درصد

قائنات

29 درصد

70 درصد

سبزوار

16 درصد

30 درصد

بافت

22 درصد

30 درصد