کدخبر: ۱۱۱۷۹۹ لینک کوتاه

«مرثیه‌های خاک» در شماره تازه «تجارت فردا»

دهه‌ها قبل، وقتی ایرج جنتی‌عطایی، در ترانه اجتماعی مشهور خود می‌سرود «نعره کن ‌ای‌خاک خسته، خاک مردن، نعره کن»، به مخیله‌اش هم خطور نمی‌کرد «خاکِ گُل‌مردگی و قَحطی و آفت‌زدگی» نه تعبیری شاعرانه و ذهنی از وضعیت اجتماعی، که توصیفی روزنامه‌نگارانه و عینی از بیابان‌زایی و خشکسالی در ایران باشد. بیابان‌زایی و خشکسالی که گردوغبار سال‌های اخیر ایران و به ویژه خوزستان، تنها یکی از نتایج آن است.

  به گزارش اقتصادنیوز، یکشنبه هفته قبل، هیات دولت مصوبه‌ای برای کنترل وضعیت گردوغبار داشت و دو روز بعد ازآن معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، که انتقاداتی درباره عدم حضور او در روزهای پرگردوغبار اهواز مطرح شده است، برای تشریح مصوبه مذکور و شنیدن انتقاد و نظرات مردم، رسانه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد به اهواز رفت.

در پرونده این شماره هفته‌نامه «تجارت فردا» گزارش و تصاویری از سفر ابتکار به اهواز منتشر شده و وضعیت خشکسالی و بیابان‌زایی در ایران و خشکی دریاچه‌ها و کم‌آبی رودخانه‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

محمد درویش، مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست، و از فعالان باسابقه این حوزه نیز در گفت‌وگویی از آسیب‌شناسی حکمرانی دولت در حوزه محیط‌زیست گفته است.