کدخبر: ۱۱۲۵۵۶ لینک کوتاه

یک کارشناس در گفت‌وگو با اقتصادنیوز برآورد کرد:

۶ ماه دیگر مسکن در رکود می‌ماند

یک کارشناس بازار مسکن اعتقاد دارد که عامل اصلی ماندگاری مسکن در رکود مذاکرات هسته‎ای است و تا اواسط نیمه اول سال آینده بازار مسکن در رکود خواهد ماند. 

ابوالحسن میرعمادی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز ، در پیش‌بینی بازار مسکن سال آینده اظهار کرد: تا زمان تعیین تکلیف نشدن مذاکرات هسته‎ای بازار مسکن به روال رکودی خود ادامه می‎دهد و تا دو ماه آینده تغییری در آن دیدیده نمی‎شود.

وی افزود: مذاکرات هسته‎ای در مدت اخیر سرچشمه همه تغییرات و نوسانات نرخ ارز و طلا بوده و این تغییر نرخ حتی به مسکن هم رسیده است.

این کارشناس با اشاره به این که رکود بازار مسکن تحت تاثیر دیگر بازارها تشدید شد، گفت: دلیل عمده این نوسانات و کاهش خرید و فروش‎ها ، ‌جریانات سیاسی بوده است. همچنین حضور دلالان در بازار مسکن به جای صنعتی شدن این بخش یکی از مهمترین مشکلات مسکن است.

وی با بیان اینکه در اواسط سال لایحه خروج از رکود تدوین شد اما این لایحه به خروج مسکن از رکود کمکی نکرد،‌ تصریح کرد:دولت در این مدت آن اندازه درگیر مسایل اقتصادی دیگری بوده که نتوانسته است به خروج از رکود در بخش مسکن بپردازد. گرچه خارج کردن رکود از مسکن کار چندان آسانی نیست که بتوان همچون دیگر صنایع با تولید چند اتومبیل یا کالایی دیگر به آن رونق داد.

میرعمادی افزود: حتی اگر تسهیلات مسکن یا تولید مسکن بیشتر در سال آینده هم افزایش یابد ،‌ روندی در رونق این بخش صورت نمی‎گیرد. چرا که قدرت خرید قشر نیازمند آن اندازه کاهش یافته است که امیدی به صاحب‎خانه شدن ندارند.

به گفته وی، ‌برخی از این رونق یا سرمایه‎گذاری در بخش مسکن نیز به سیاست‎های کلی دولت برمی‎گردد که برای اقشار کم درآمد چه تصمیمی خواهد گرفت. در طول این مدت که رکود بر اقتصاد و مسکن حاکم شد ، بسیاری از شرکت‎های ساختمانی تعطیل شدند و ساخت‌و‌سازها کاهش یافت.

این کارشناس در پیش‌بینی بازار مسکن نیز اظهار کرد: تا دوماه آینده که مذاکرات هسته‎ای تعیین تکلیف شوند، بازار مسکن در حالت رکودی به سر می‎برد و به نظر می‎رسد از نیمه دوم تعادل به بازار مسکن برگردد و در صورتی که این بازار در وضعیت تعادل قرارگیرد منحنی سرمایه گذاری نیز مثبت می‎شود و در مقابل اقتصاد سالم در این بخش ایجاد می‎شود.

به گفته وی ، همواره شیب تولید و عرضه مسکن ملایم بوده و این بازار بیش از هر شوکی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق تولید و عرضه است .

اخبار مرتبط:

چرا مسکن از رکود خارج نشد؟

بهار مسکن در راه است/ سال آینده قیمت مسکن افزایشی ندارد

تا پایان سال رکود مهمان مسکن است