کدخبر: ۱۱۲۶۰۸ لینک کوتاه

درپی بازار ضعیف سنگ‌آهن جهانی

قیمت شمش آهن صادراتی در برزیل کاهش یافت

بر اساس اظهارات منابع مطلع صادر‌کنندگان برزیلی قیمت آهن خام صادراتی خود را به آمریکا در پی ضعف تقاضا، افت قیمت سنگ‌آهن و راکد بودن بازار کاهش دادند.

به گزارش اقتصاد‌نیوز به نقل از سایت تخصصی پلاتس، بر اساس اظهارات منابع مطلع صادر‌کنندگان برزیلی قیمت آهن خام صادراتی خود را به آمریکا در پی ضعف تقاضا، افت قیمت سنگ‌آهن و راکد بودن بازار کاهش دادند.
بررسی‌های انجام شده توسط موسسه پلاتس نشان‌می‌دهد، که قیمت فوب آهن خام برزیلی در بازار، بین 250 تا 300 دلار در هر تن ثبت شده است این در حالی است که همین قیمت در اوایل ماه فوریه رقمی بین 350 تا 360 دلار در هر تن بوده است.
یکی از تاجران می‌گوید دلیل اصلی کاهش قیمت، افت شدید قیمت سنگ‌آهن و قراضه‌های آهن است، همچنین تقاضا بسیار پایین است و خریدران به جهت روند کاهشی قیمت ترجیح می‌دهند خرید خود را به تعویق بیاندازند.
معامله‌گران دیگر نیز دلایل مشابه را برای افت قیمت ذکر کردند و از دورنمای ناامید‌کننده بازار و نبود تقاضا شکایت کردند.
هزینه حمل و نقل آهن خام از برزیل به استرالیا بین 25 تا 35 دلار در هر تن است که با توجه به مقصد متفاوت است، زمان لازم برای آماده شدن محموله‌های آهن خام در برزیل 40 تا 60 روز است که به این مدت باید زمانی در حدود 12 روز نیز جهت حمل و نقل اضافه کرد تا فرایند واردات شمش آهن از برزیل به آمریکا تکمیل شود.