کدخبر: ۱۱۲۶۲۷ لینک کوتاه

عربستان چگونه برنده نبرد نفتی شد؟

عربستان با تثبیت سقف تولید اوپک هم بازارهای خود را از دست نداد و هم سناریوی افزایش تدریجی قیمت ها را کلید زده است.

رضا کیمیایی: روزی که عربستان در آخرین نشست اوپک برای مواضع خود برای تثبیت سقف تولید اوپک پافشاری می کرد، سناریوهایی فراوانی برای این اقدام عربستان در نظر گرفته شده بود. سناریوهایی که عمدتا بر تقسیم قدرت منطقه ای استوار بود و بررسی های کارشناسی حکایت از ان داشت که این اقدام عربستان باعث می شود تا برخی اعضای کوچک اوپک از دور خارج شوند و یا برخی دیگر معتقد بودند ممکن است این اقدام باعث تشدید روند نزولی قیمت نفت شود که در نهایت برخی قدرت های انرژی مثل روسیه را آزار می دهد و قدرت انها را کم می کند. اما در آن روز آنچه «علی النعیمی» وزیر نفت عربستان سعودی به هفته نامه «میدل ایست اکونومیک سروی» گفت:« اگر نفت بشکه ای 60، 50، 40 یا حتی 20 دلار بشود، به نفع اوپک نیست که تولید را کاهش دهد. اگر عربستان سعودی تولید خود را کاهش دهد، قیمت نفت افزایش خواهد یافت و روس ها، برزیلی ها و تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا سهم ما را از آن خود خواهند کرد.» همچنین فایننشال تایمز نوشت: «اوپک به طور معمول به منظور جلوگیری از کاهش بهای نفت، از روش محدود کردن تولید استفاده کرده است.»

پیش بینی افزایش تقاضای نفت در سال 2015
اوپک در گزارش ماهانه خود منتهی به فوریه 2015 اعلام کرد: میزان تقاضا برای نفت‌خام در سال 2014 میلادی 29 میلیون و 100 هزار بشکه درروز بوده که این رقم نسبت به گزارش پیشین تغییری نکرده‌است. اوپک همچنین میزان نفت موردنیاز خود برای سال 2015 را 29 میلیون و 200 هزار بشکه درروز تخمین زد. بنابر گزارش اوپک، درحال حاضر پیش‌بینی‌ می‌شود، میزان تقاضا برای نفت‌خام در سال 2015 میلادی یک میلیون و 170 هزار بشکه افزایش یابد. با این‌حال، این افزایش تولید باید به‌دلیل اتفاقات اخیر نظیر کاهش جدی قیمت نفت‌خام طی ماه‌های اخیر، به دقت تحت‌نظر قرار گیرد.
در حالی اوپک پیش بینی کرده است که تقاضای نفت ممکن است در سال 2015 افزایش یابد که اگر این مهم اتفاق بیفتد احتمال تقویت قیمت در سال جاری میلادی وجود دارد و این بدان معناست که سیاست های عربستان برای تبیت سقف تولید جواب داده است. چرا که اعضای اوپک نه تنها بازار خود را از دست ندادند و توانستند طی شرایط سخت کاهش قیمت ها آن را حفظ کنند بلکه این احتمال هم وجود دارد که قیمت ها تقویت شود که این پاداش استقامت برای حفظ بازار است.

عربستان افزایش قیمت را استارت زد
با تمام این تفاسیر تا اینجا برنده این نبرد، بی شک عربستان بوده است اما این پایان ماجرا نیست چرا که عربستان سناریوی دوم خود را از روز گذشته آغاز کرده است. این کشور با افزایش قیمت نفت خود به دنبال جبران مافات گذشته است. شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) روز سه‌شنبه اعلام کرد، این شرکت محموله‌های نفتی خود برای ماه آوریل را بشکه‌ای90 سنت کمتر از قیمت پایه منطقه آسیا به فروش خواهند رساند.
بر اساس آمارهای بلومبرگ، این به معنای افزایش 1.40 دلاری نفت بسیار سبک این کشور برای فروش در آسیا است که بیشترین افزایش قیمت از ژانویه 2012 به شمار می‌رود. همچنین شرکت ملی نفت عربستان قیمت نفت خود را برای فروش به پالایشگاه‌ها آمریکا، یک دلار بالا برده است. ایگن لیندل تحلیلگر ارشد بازار نفت در این‌باره به بلومبرگ گفت، ما انتظار یک افزایش را داشتیم اما این افزایش قیمت، بیش از میزان انتظار ما است. تقاضا در بازارهای آسیایی نسبت به ماه‌های گذشته اندکی بیشتر است و اقدام آرامکو نشان‌دهنده این افزایش تقاضا است.
باید منتظر ماند و دید  حاکم بازار نفت سناریوی سومی برای تداوم وضعیت فعلی و رسیدن به قیمت مطلوب را چه زمانی اجرا می کند.