کدخبر: ۱۱۴۶۲۵ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

لرزه ارزی بر پیکر تجارت ایران/ افزایش هشدارها نسبت به کاهش حجم مراودات تجاری

در روزهای اخیر که نرخ ارز روند نزولی به خود گرفته است و رئیس کل بانک مرزی اعلام کرده «مانع کاهش نرخ ارز نمی‌شویم» واکنش‌هایی از سوی فعالان اقتصادی و کارشناسان ابراز شده که همه نشان از هشدار برای کاهش تجارت ایران در سال جاری دارد.

ندا کمرئی: هر زمان در دولت‌ها نرخ ارز افزایش یافته است معمولا به سرعت از سوی بانک مرکزی و کابینه دولت نسبت به افزایش نرخ واکنش نشاد داده شده و تلاش‌ها در راستای ممانعت از بالا رفتن قیمت دلار بوده‌است. از طرف دیگر اظهار نظر‌ها و رفتارهای اقتصادی دولت‌ها در زمان شیب نزولی نرخ ارز نیز به گونه‌ای بوده است که همواره شبهه تمایل آنها به ادامه این روند را دامن زاده است. همان طور که اخیرا از سوی ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی اعلام شد که مانع کاهش نرخ ارز نمی‌شویم.

همچنین روز گذشته در یک گفت‌وگوی وایبری اقتصادنیوز که با حضور برخی از کارشناسان اقتصادی برگزار شد طهماسب مظاهری، رئیس کل پیشین بانک مرکزی به صورت تلویحی از علاقه رئیس جمهور به پایین آمدن نرخ ارز سخن گفت.

اما آنچه از مدت‌ها قبل از سوی کارشناسان و فعالان اقتصادی بارها مورد تاکید قرار گرفته نه کاهش نرخ ارز است و نه افزایش نرخ ارز. به اعتقاد آنها آنچه که امروز نیاز اقتصاد ایران است تنها ثبات نرخ ارز و نبود نوسان آن تحت تاثیر فشارهای روانی است.

همان‌طور که مظاهری اعلام می‌کند که مدیریت نوسان تنها به معنی حرکت نرخ ارز به سمت پایین نیست. بعضی روز‌ها ممکن است به دلائل مختلف جهش غیر اقتصادی و هیجانی به سمت بالا هم داشته باشد. بانک مرکزی هر دو سمت را باید کنترل کند.

توقف فعالیت تجار تا زمان ثبات نرخ ارز
به گزارش اقتصادنیوز، اما کاهش این روزهای نرخ ارز و حمایت دولت از این موضوع بیش از همه نگرانی‌هایی را در بین فعالان اقتصادی ایجاد کرده است، تا جایی که صادرکنندگان و واردکنندگان نسبت به احتمال کاهش نرخ ارز احساس نگرانی کرده و در صحبت‌های خود به طور ضمنی کاهش حجم تجارت خارجی ایران به خصوص در شش ماهه اول سال و تا زمان ثبات نرخ ارز را هشدار می‌دهند.

تعدادی از نمایندگان فعالان بخش خصوصی در بخش‌های واردات و صادرات از توقف فعالیت تجار تا زمان ثبات نرخ ارز خبر داده‌اند، همانطور که اسدالله عسگراولادی، رئیس کمیسیون صادرات به اقتصادنیوز اعلام کرده که با دلار زیر 3300 تومان صادرات متوقف می‌شود.

به گفته وی، صادرکنندگان برای صادرات خود دامنه نوسان نرخ ارز را بین ۳۲۰۰ تا ۳۴۰۰ تومان در نظر گرفته‌اند اما اگر نرخ ارز از ۳۳۰۰ تومان پایین‌تر بیاید صادرکنندگان ضرر می‌کنند. اگر روند کاهشی نرخ ارز ادامه پیدا کند صادرکنندگان صادرات خود در فروردین ماه را متوقف می‌کنند، چون با این نرخ دلار صادرات مرقون به صرفه نیست.

همه به دنبال ثبات نرخ ارز هستند
همچنین مجید رضا حریری، رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران نیز به اقتصادنیوز اعلام کرده که کاهش و افزایش نرخ ارز دیگر برای کسی مهم نیست، الان همه به دنبال ثبات نرخ ارز هستند. واردکننده‌ای که کالایی را چند ماه قبل به طور مثال با دلار 3500 تومان خریده است، اگر امروز بخواهد آن را با دلار 3200 بفروش برساند قطعا ضرر می‌کند، زیرا مجبور است کالایی را که گران خریده ارزان بفروشد.

وی عنوان کرده بود: ما باید بدانیم در سال آینده چه رفتار اقتصادی داشته باشیم، نوسان نرخ ارز قدرت تصمیم‌گیری را از واردکنندگان می‌گیرد.

انتظار افزایش صادرات در سال جاری را نداشته‌باشیم
در همین زمینه پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با اقتصادنیوز درباره هدف‌گذاری صادرات در سال جاری با بیان این که امسال نباید این توقع را داشته باشیم که در میزان صادرات افزایشی داشته باشیم، اظهار کرد: بر اساس برنامه پنجم توسعه هدف‌گذاری برای صادرات از قبل تعیین شده‌است اما با توجه به کاهش قیمت نفت و مواد معدنی بعید است امسال شاهد افزایش صادرات باشیم.

وی ادامه داد: قیمت سنگ آهن در چند روز اخیر پایین‌ترین میزان خود در 10 سال اخیر را تجربه کرد و با این روند نباید انتظار داشت صادرات در سال 94 افزایشی داشته باشد، چه بسا که ممکن است شاهد کاهش آن نیز باشیم.

سلطانی با بیان این که امسال را برای صادرات کشور سال متفاوتی پیش‌بینی نمی‌کنیم، بیان کرد: البته ممکن است به واسطه رشد صادرات صنایع خودرو‌سازی و محصولات پتروشیمی و گردشگری جبرای در کاهش صادرت اقلام دیگر شود اما در مجموع آمار سال 94 نسبت به سال 93 به نحو چشمگیر افزایش پیدا نمی‌کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این که نرخ ارز در شش ماهه اول سال جاری به جهت آثار روانی تفاهم فراز و نشیب خواهد داشت، بیان کرد: در این شرایط صادرات محتاط‌تر خواهد شد و اینها دلایلی است که انتظارات افزایش چشمگیر صادرات را کنترل می‌کند.