کدخبر: ۱۱۴۶۵۱ لینک کوتاه

رویترز اعلام کرد

توافق سوئیس تا سال ۲۰۱۶ تاثیری بر بازار نفت ندارد / نفت بیش از یک دلار گران شد

با شروع معاملات نفتی در بازارهای آسیا در روز دوشنبه ششم آوریل (هفدهم فروردین) قیمت‌های جهانی نفت افزایش یافتند، که نشان داد توافق هسته‌ای ایران و غرب تأثیری منفی بر قیمت‌ها نداشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، قیمت نفت در بازارهای آسیایی با شروع معاملات روز دوشنبه نزدیک به یک دلار افزایش یافت زیرا به نظر می‌رسد بر اساس چهارچوب توافق هسته‌ای ایران و غرب احتمال کمی وجود دارد که تا سال ٢٠١٦ میلادی بازارها شاهد افزایش چشمگیری در صادرات نفت باشند.
این در حالی است که پس از توافق اولیه، قیمت شاخص نفتی برنت پنج درصد کاهش یافته بود. این اتفاق به این دلیل رخ داد که بیم آن می‌رفت با دستیابی ایران و غرب به توافق نهایی در ماه ژوئن ٢٠١٥، صادرات نفت ایران ناگهان بالا برود. با وجود این، تحلیلگران معتقدند که افزایش صادرات نفت ایران ممکن است ماه‌ها طول بکشد و پیش از سال ٢٠١٦ محقق نخواهد شد.
تحلیلگران مؤسسه مورگان استنلی گفتند: «در حالی که این خبر به شدت نگران‌کننده بود، اما باید دانست که توافق نهایی و برداشتن کامل تحریم‌ها با مشکلات متعددی روبروست، حتی اگر به توافق نهایی برسیم انتظار نداریم که این توافق پیش از سال ٢٠١٦ تأثیر فیزیکی بر بازارها بگذارد.»
قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه مه در روز دوشنبه، یک دلار و هفت سنت بالا رفت و به ٥٦ دلار و دو سنت برای هر بشکه رسید. بهای نفت WTI آمریکا نیز در همین مدت ٩١ سنت افزایش یافت و به ٥٠ دلار و پنج سنت رسید.
در همین حال، بر اساس گزارش‌ها تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا در هفته گذشته ١١ عدد کاهش یافت و به ٨٠٢ دکل فعال رسید. این کمترین مقدار کاهش تعداد دکل‌های حفاری آمریکا از ماه دسامبر تاکنون است.