کدخبر: ۱۱۴۶۸۱ لینک کوتاه

هر کیلوگرم عناصر نادر خاکی تا ۱۲۰۰ دلار می‌ارزد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به طرح جدید دولت برای حمایت از مناطق دارای معادن گفت: دو درصد از درآمد معادن مناطق محروم به شهرداری های همان منطقه اختصاص می یابد.

مهدی کرباسیان روز دوشنبه در حاشیه بازدید از طرح‌های معدنی شهرستان بافق یزد افزود: این مصوبه قانونی، نقش موثری در زیر ساخت‌ها، امور اجتماعی و بهداشتی مناطق محروم ایفا خواهد کرد.

او در ادامه با بیان اینکه در ایران، بیشتر به استخراج سنگ‌آهن و دیگر مواد معدنی پرداخته شده و به بخش فرآوری و آزمایشگاهی کمتر توجه شده اظهار کرد: در این دولت از طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی بخش معدن، حمایت کافی و لازم انجام شده است.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران میزان تولید معدن فسفات آکسفوردی بافق را 73 هزار تن عنوان کرد و با بیان اینکه این رقم بسیار خوبی است، تصریح کرد: در رابطه با خرید و اصلاح ماشین‌آلات نیز طی بازدیدی که انجام شد همکاری لازم را خواهیم داشت.

کرباسیان در ادامه با اشاره به طرح پایلوت صنعتی تولید کنسانتره عناصر نادر خاکی در بافق گفت: در حالی سنگ‌آهن هر تن 40 دلار به کشورهای خارجی فروخته می‌شود که هر کیلوگرم عناصر نادر خاکی تا یک هزار و 200 دلار قابل فروش است.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی ایمیدرو