کدخبر: ۱۱۵۵۷۳ لینک کوتاه

افزایش ۵.۵ دلاری قیمت نفت در یک هفته‌

قیمت جهانی نفت در جریان هفته گذشته ۵.۵ دلار افزایش یافت و در پایان معاملات روز جمعه به ۶۳ دلار و ۴۵ سنت رسید.

خبرگزار رویترز گزارش داد که قیمت نفت در معاملات متلاطم روز جمعه از بالاترین ارقام سال 2015 پایین آمد، اما در حالی که آشفتگی در خاورمیانه و نشانه هایی از کاهش تولید در آمریکا قیمت ها را بالا برده، قیمت هفتگی نفت برنت 9.6 درصد برابر با 5.5 دلار افزایش داشت که بیشترین رشد این شاخص نفتی در بیش از 5 سال اخیر بود.

قیمت نفت خام آمریکا نیز نسبت به بالاترین رقم های سال 2015 پایین آمد، اما برای پنجمین هفته متوالی شاهد رشد بود. افزایش 7.9 درصدی قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت در این هفته بیشترین رشد از زمان جهش 13.5 درصدی قیمت در هفته منتهی به 25 فوریه 2011 تاکنون بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه ژوئن در پایان معاملات دیروز با 53 سنت کاهش به 63 دلار و 45 سنت رسید. قیمت نفت برنت در روز پنج‌شنبه به بالاترین رقم سال 2015 یعنی 64 دلار و 95 سنت رسیده بود.

دومین هفته متوالی افزایشی نفت برنت، بزرگترین رشد قیمت این شاخص نفتی از زمان رشد 9.9 درصدی در هفته منتهی به 16 اکتبر 2009 تاکنون بوده است.
قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه می نیز در پایان معاملات دیروز با 97 سنت کاهش به 55 دلار و 74 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا روز پنجشنبه به بالاترین رقم سال 2015 یعنی 57 دلار و 42 سنت رسید.
بالا گرفتن درگیری ها در یمن موجب رشد قیمت ها در روز پنجشنبه شد و روز جمعه واحد های نظامی حفاظت کننده از میادین نفتی مسیلا از آن منطقه خارج شدند.
هرچند یمن تولید کننده عمده نفت نیست، اما جنگ یمن نگرانی ها در مورد عرضه نفت صادر کنندگان اصلی نفت در منطقه به خصوص عربستان را افزایش می دهد.
قیمت نفت روز چهارشنبه و پس از انتشار آماری مبنی بر کمترین افزایش هفتگی حجم ذخایر نفت آمریکا از 2 ژانویه تاکنون افزایش یافت.
منبع: خبرگزاری تسنیم