کدخبر: ۱۱۵۵۸۴ لینک کوتاه

فغان وزیر راه از وضعیت راه‌ها / نیاز به هزاران میلیارد اعتبار برای ترمیم جاده‌ها

برای دومین بار وزیر راه و شهرسازی وضعیت جاده‌ها را در وضعیت نامناسب عنوان کرد وگفت : ۲۰ تا ۴۰ درصد جاده‌های شریانی ایران وضعیت مناسبی ندارند.

به گزارش اقتصادنیوز، عباس آخوندی که یک بار دیگر در دی ماه سال گذشته وضعیت جاده‌های کشور را نامناسب دانسته بود، این بار گفته که اگر بخواهیم کار استانداردسازی جاده‌ها را به صورت کامل انجام دهیم نیاز به هزاران میلیارد تومان اعتبار داریم که با منابع محدود فعلی میسر نیست ولی با این همه میزان روکش جاده‌ها در سال گذشته بیش از 100 درصد افزایش داشت.

طراحی‌های مختلفی برای ایمنی جاده‌ها در دست اجراست، ولی نکته مهم این است که باید فرهنگ ایمنی به عنوان کلیدی‌ترین عنصر برای کاهش تصادفات در مردم ایجاد شود.

آخوندی وضعیت سرمایه‌گذاری جاده‌های کشور در دهه گذشته را نامناسب ارزیابی و اظهار کرد: بیش از ۲۰ تا ۴۰ درصد جاده‌های شریانی ایران وضعیت مناسبی ندارند.

این اولین باری نیست که آخوندی از وضعیت راه‌ها در کشور گلایه کرده است. چرا که نه تنها از روزهای اول روی کار آمدنش به برخی بخش‌ها از جمله جاده‌ها و حمل و نقل هوایی ایراداتی وارد کرده، بلکه برای دومین بار و پس از دی‎ماه سال گذشته که در نخستین همایش سیستم‌های حمل و نقل هوشمند جاده‌ای از وضعیت بد جاده‌ها خبرداده بود مجددا نامطلوبی ۴۰درصد راه‌ها را عنوان کرد.

وی با بیان اینکه روزانه چند میلیون ساعت وقت مردم در ترافیک هدر می‌رود، گفت که حجم تلفات در کشور منجر به آثار گسترده‌ای در توسعه صبر در ایران می‌شود.

متولی راه‌های کشور با بیان اینکه به دلیل سرمایه‌گذاری نکردن در نگهداری راه‌ها بیش از ۴۰ درصد جاده‌ها در وضعیت بد و خیلی بد قرار دارند، گفت: قصد دارد در دوره جدید بودجه راهداری را خرج راه‌سازی نکنند و برای اولین‌بار در سال ۹۳ معادل ۵۰۰ میلیارد تومان برای راهداری پیش‌بینی شد گرچه ما به هفت هزار میلیارد تومان برای راهداری نیاز است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی قرار است ۱۸۰۰ دوربین جدید را در راه‌های ایران نصب شود.

آخوندی با یادآوری اینکه در ابتدای سال قرارداد بسیار خوبی منعقد شد و در هر ۲۰ کیلومتر از راه‌های اصلی کشور یک دوربین نصب می‌شود، اظهار امیدواری کرد که بیش از ۷۵ درصد ترافیک جاده‌ای در جاده‌های اصلی کشور است که با اجرایی شدن این سیستم بار سنگین ترافیکی کشور کاهش یابد.

او همچنین گفته است:این اقدامات از ابتدای فروردین ماه آغاز شده است و نکته بعدی بهسازی و روکش آسفالت‌ها و برطرف کردن خطر از نقاط حادثه خیز است که در سال گذشته حدود ۱۰ میلیون تن آسفالت کشی و ترمیم شده و امید است این رقم امسال به بالای ۱۵ میلیون تن برسد و بسیار از جاده‌های کشور را در وضعیت بهتری قرار گیرند.