کدخبر: ۱۱۵۶۳۵ لینک کوتاه

بررسی افزایش مجدد تعرفه واردات فولاد در دولت

مدیر عامل ذوب‌آهن اصفهان به تشریح اقدامات صورت گرفته در سال ۱۳۹۳ پرداخت و گفت: با توجه به انباشت محصولات فولادی در انبار کارخانه‌ها، تقاضای افزایش مجدد تعرفه واردات فولاد در دولت بررسی خواهد شد.

اردشیر سعد‌محمدی اظهار کرد: هم‌اکنون کارخانجات تولیدی با انباشت کالا مواجه هستند و بر این اساس، تقاضای افزایش مجدد تعرفه واردات فولاد قرار است در دولت بررسی شود.

او افزود: با توجه به بالا بودن تعرفه شمش و انباشت محصول در کارخانجات به دلیل پایین آمدن ارزش روبل، تمامی کارخانه‌های آسیای میانه حاضر هستند کالاهای خود را در بازارهای جهانی به فروش برسانند و دلار دریافت کنند.

سعدمحمدی با اشاره به اقدامات ذوب‌آهن در سال 1393 اظهار کرد: دستیابی به تولید دو میلیون و 700 هزار تن فولاد خام در سال 1393 که برای اولین‌بار در تاریخ ذوب‌آهن رقم خورد مهم‌ترین دستاورد این شرکت بوده است.

او ادامه داد: افزایش تولید حدود 20 درصدی در ذوب‌آهن نسبت به سال 1392 افتخار بزرگی است که توسط تمام تلاشگران شرکت حاصل شد که این امر برترین میزان رشد تولید در بین واحد‌های فولادی کشور محسوب می‌شود.

مدیر عامل ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به رشد هشت درصدی تولید فولاد خام در سال گذشته گفت: این شرکت در تمام بخش‌های تولیدی از جمله آگلومراسیون کوره بلند، کک‌سازی و غیره شاهد رشد چشم‌گیری بود.

او میزان فروش و صادرات ذوب‌آهن را در سال گذشته 56 درصد بیشتر از سال 1392 عنوان و اظهار کرد: در سال گذشته رکود در ساخت‌وساز مسکن، سیاست درست دولت در اختصاص ندادن بودجه به طرح‌های عمرانی زیر 80 درصد، پایان پروژه مسکن مهر و تمایل کشور‌هایی همچون روسیه، اوکراین و چین به صادرات محصولات فولادی موجب رکود در فروش محصولات این شرکت شد.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان افزود: به همین دلیل ذوب‌آهن مانند گذشته نمی‌تواند کنترل بازار را در اختیار داشته باشد.

او با بیان اینکه کیفیت محصولات ذوب آهن اصفهان به هیچ وجه قابل مقایسه با سایر محصولات نیست، اظهار کرد: بسیاری از خریداران به این مساله توجه ندارند. علاوه بر این کشور‌هایی همانند چین نیز محصولات خود را با قیمت‌های ارزان ارائه می‌کنند.

سعد‌محمدی با اشاره به این‌که این شرکت تنها فولاد‌ساز ایران به شیوه‌ی کوره بلند است، گفت: برخلاف سایر کشور‌های دنیا در ایران هزینه انرژی در شیوه کوره‌بلند بسیار بیشتر از شیوه قوس الکتریکی است، چرا که شرکت‌هایی که از این شیوه استفاده می‌کنند از گاز با سوبسید دولتی بهره‌مند هستند.

مدیر عامل ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به صرفه‌جویی‌های صورت گرفته در ذوب‌آهن اظهار کرد: مصرف مواد آهن‌دار، برق، آب صنعتی و گاز طبیعی در سال گذشته کاهش چشم‌گیری داشته و موجب کنترل هزینه‌ها شده است. این مساله در حالی است که قیمت تمام شده محصول در ذوب‌آهن برخلاف سایر کارخانه‌های تولید فولاد کشور در سال گذشته کاهش یافته که البته باز هم می‌تواند کاهش یابد.

او اظهار کرد: با توجه به این‌که رکود در فروش احتمالا امسال نیز ادامه خواهد داشت لذا جهشی بزرگ در امر صادرات را مدنظر قرار داده‌ایم.

سعدمحمدی با اشاره به توافقات هسته‌ای گفت: با توجه به توافق هسته‌ای شاهد رشد و سرمایه‌گذاری، رونق اقتصادی و گردش مالی بیشتری در کشور خواهیم بود که این امر می‌تواند به رکود دربازار محصولات فولادی پایان دهد.

او با اشاره به اهمیت اساسی پروژه تولید ریل و تیرآهن بال‌پهن اظهار کرد: امروز فروش تیرآهن به سختی صورت می‌گیرد، اما برای ریل تقاضا وجود دارد سود حاصل از فروش ریل با سایر محصولات فولادی قابل مقایسه نیست.

مدیر عامل ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه پروژه تولید تیرآهن بال‌پهن مورد ارزیابی کارشناسان داخلی قرار گرفته است، گفت: در حال حاضر یک میلیون تن تقاضا در بازار برای این کالا وجود دارد.

او با بیان اینکه تولید ریل و تیرآهن بال‌پهن موجب تحول در سودآوری شرکت می‌شود، اظهار کرد: در واقع هیچ کارخانه دیگری قادر به تولید این محصول نیست، چرا که شمش و نورد آن تنها در ذوب‌آهن موجود است.

سعد‌محمدی در خصوص برنامه‌های ذوب‌آهن جهت افزایش تولید گفت: در حال حاضر ذوب‌آهن به راحتی قادر به تولید روزانه 10 هزار تن فولاد خام است به همین دلیل می‌توانیم به تولید سالانه سه میلیون و 600 هزار تن دست پیدا کنیم، اما با توجه به قیمت‌ها و شرایط بازار نمی‌توانیم بدون برنامه‌ریزی افزایش تولید دهیم.

مدیر عامل ذوب‌آهن اصفهان ادامه داد: دستیابی به تولید سالانه چهار میلیون و 200 هزار تن برنامه‌ای جهت تصویب به هیات مدیره ارائه می‌شود که جهش مطلوبی است علاوه بر آن هدف اصلی ما رسیدن به تولید پنج میلیون تن به فولاد است که این میزان حداقل تولید اقتصادی برای یک واحد تولیدی محسوب می‌شود.

سعدمحمدی با اشاره به اجرای طرح‌های زیست محیطی در ذوب‌آهن اصفهان گفت: 9 پروژه زیست‌محیطی فعال هم اکنون در این شرکت در حال اجرا است که بالغ بر 294 میلیارد تومان هزینه برای این شرکت داشته است، این در حالی است که مشکلات آلودگی منطقه ای وجود دارد که امید می‌رود زودتر رفع شود؛ بنابراین با یکی از بهترین کارخانجات دنیا برای اصلاح سیستم های خود قرارداد منعقد کرده‌ایم.

به گفته وی در سال 2014 میزان تولید فولاد دنیا به یک میلیارد و 622 میلیون تن رسیده که از این رقم، 822 میلیون تن مربوط به چین است. این در حالی است که سهم تولید فولاد کشور ما در سال قبل 16.7 میلیون تن بوده است.

منبع: ایسنا