کدخبر: ۱۱۵۹۹۳ لینک کوتاه

اقتصادنیوز بررسی کرد:

وام ۶۰ میلیونی مسکن با بازار چه می‌کند؟

چند روز پیش اعلام شد در صورت موافقت کلی بانک مرکزی با پیشنهاد وام ۶۰ میلیونی این مورد در شورای پول و اعتبار نیز مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت. اما تصویب این پیشنهاد چه تاثیری بر بازار مسکن می‌گذارد؟

به گزارش اقتصادنیوز، سه‌شنبه اخیر مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از افزایش وام خرید مسکن تا سقف 60میلیون تومان خبر داد و گفت که در صورت موافقت کلی بانک مرکزی با پیشنهاد وام 60 میلیونی این مورد در شورای پول و اعتبار نیز مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت.

علی‌اصغر میرمحمد صادقی، گفته است که طرح پیشنهادی بانک مسکن برای افزایش وام خرید مسکن به 60 میلیون تومان با نظر موافق در حال بررسی است.

او پذیرش این پرداخت را با سه شرط عنوان و اعلام کرده است: ابتدا باید سازوکاری تدوین شود که منابع بانک مرکزی و حساب‌های آن درگیر طرح‌های وزارت راه و شهرسازی نباشد. شرط دیگر بانک مرکزی این است که تامین منابع این طرح‌ها با مجوز بانک مرکزی و از طریق بانک‌های خصوصی به صورت پایلوت اجرا شود. همچنین دریافت تغییر مجوز خرید تسهیلات باید از شورای پول و اعتبار صادر شود.

اما کارشناسان مسکن بر این باورند که وام 60میلیون تومانی تاثیر آنچنانی در افزایش قیمت مسکن ندارد، چرا که این وام حداقل 15 تا 25 درصد هزینه پرداختی را شامل می‎شود . به گونه‌ای که با فرض حداقل قیمت مسکن در تهران به میزان هر متر چهار میلیون تومان،‌ یک واحد 50متری نیاز به حداقل 200میلیون تومان دارد که این 60میلیون تومان کمتر از نصف هزینه مسکن را فراهم می‌کند.

حال که گفته می‌شود دو سالی است بازار مسکن با رکود دست و پنجه نرم می‎کند، دولت سعی دارد با طرح‎های تشویقی خرید مسکن، قدرت مالی خریداران را بیشتر  و رونق خرید و فروش را به این بازار تزریق کند، اما بسیاری از کارشناسان پیش‌تر به اقتصادنیوز اعلام کردند که این چنین طرح‌هایی هیجانی هستند و نمی‎توانند مستقیما بازار را پس از یک دوره رکود ناگهان با رونق همراه کنند بلکه این میزان وام تنها برخی متقاضیان را که کمی پس‌انداز در اختیار دارند را صاحب‎ خانه می‌کند. البته در این رابطه نیز سکاندار مسکن بارها اعلام کرده است که متقاضیان خرید مسکن حتما باید میزانی پس‌انداز داشته باشند و این‌گونه نیست که تنها بتوانند با مبلغی تسهیلات خانه بخرند.

به گزارش اقتصادنیوز، عده‌ای از کارشناسان مسکن بر این باورند که طرح‌های افزایش وام با مبالغ اعلام شده تاثیری در گران شدن مسکن ندارد، چرا که بهتر است حداقل 80 درصد هزینه مسکن از سوی بانک وام داده شود و در این صورت است که هم متقاضیان قادر به خرید مسکن می‎شوند و هم رونق به بازار برمی‌گردد.