کدخبر: ۱۱۶۶۳۸ لینک کوتاه

چرا «مبین» امروز در تالار شیشه‌ای حاشیه ساز شد؟

بورس اوراق بهادار تهران، آغاز اولین روز معاملات هفته جاری را با حاشیه هایی درباره خرید و فروش «مبین» آغاز کرد.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ چند دقیقه پس از آغاز معاملات امروز(یکشنبه)، سامانه معاملاتی بورس اوراق بهادار با توقف یک ساعته روبرو شد و در همین زمان، برای معاملات سهم تازه عرضه شده مبین، شایعاتی به وجود آمد.

این شایعه از آن جا نشات گرفت که به محض باز شدن مجدد بازار، سهام مبین بین دو خریدار حقیقی عرضه شد. در حالی که یک صف فروش چندمیلیاردی  برای این سهم چیده شده بود.

یک منبع آگاه در گفت و گو با اقتصادنیوز پیرامون این موضوع گفت: تاخیر یک ساعته شروع معاملات امروز بورس اوراق بهادار به علت مشکل زیرساختی سایت معاملات است.

به گفته او سایت معاملات چندروزی است که با مشکل روبرو شده است و احتمالا به دلیل این تاخیر، مدت معاملات تمدید می شود.

این فعال بازار سرمایه درباره واگذاری مبین به دو سهامدار حقیقی که شایعاتی را در پی داشت،‌ گفت: برای سهم مبین صف فروش چیده شده بود و با این که هلدینگ خلیج فارس خریدار این سهم است به طور اتفاقی و شانسی،‌ 2 میلیون معامله شد و این دو میلیون معامله به دو نفر حقیقی رسید.

همچنین این منبع آگاه خاطرنشان کرد: این موضوع را می توان کاملا اتفاقی دید. زیرا یک صف خرید 6 میلیونی پشت مبین بسته شده بود. اما این دو نفر بر حسب شانس و یا هر اتفاق دیگری که افتاد، سر صف بودند و 2 میلیون و 440 معامله انجام دادند.

او افزود: البته پیش بینی افزایش 4 درصدی مبین در روزهای آینده نشان می دهد که این دو سهامدار حقیقی، سود خوبی خواهند برد.

گفتنی است این شایعه تا آنجا پیش رفته است که در شبکه های اجتماعی، برخورد طنز و البته انتقادآمیزی با این موضوع شده است و این پیام دست به دست می چرخد که به این شرح است؛ «اطلاعيه مهم در خصوص بسته شدن بازار: طی مصوبه شب گذشته به دلیل ضعف و سستی مسوولان و مدیران بورسی از این به بعد از ساعت 9:30 الی 10:30 زمان صرف صبحانه خواهد بود، لذا از معامله گران عزیز خواهشمند است شما هم صبحانه بزنید.»
 
ناظر بازار،‌صورت مساله را پاک کرد
در ادامه همین حاشیه ها، در نهایت ناظر بازار با ارسال اطلاعیه متوقف نماد معاملاتی مبین،‌ صورت مساله را پاک کرد و به حاشیه ها پایان داد.