کدخبر: ۱۱۸۶۹۸ لینک کوتاه

سنگ‌آهن در قله قیمت‌های ۳ ماه اخیر

دیروز قیمت سنگ‌آهن در بازارهای بین‌المللی به بالاترین سطح خود در سه ماه اخیر رسید. این افزایش قیمت در پی کاهش ذخایر سنگ‌آهن در بزرگترین بنادر چین بوده که گمانه‌‌زنی‌ها در مورد کمبود موقتی سنگ‌آهن در این کشور را تقویت کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از وال‌استریت ژورنال، دیروز قیمت سنگ‌آهن دربازارهای بین‌المللی به بالاترین سطح خود در سه ماه اخیر رسید. این افزایش قیمت در پی کاهش ذخایر سنگ‌آهن در بزرگترین بنادر چین بوده که گمانه‌‌زنی‌ها در مورد کمبود موقتی سنگ‌آهن در این کشور را تقویت کرده است.

بر اساس آمار منتشر شده توسط استیل ایندکس، قیمت سنگ روز چهارشنبه 0.8 درصد رشد داشت و به سطح 62 دلار و 60 سنت در هر تن رسید. این قیمت بیشترین قیمت از دوم ماه مارس بوده است. همچنین نسبت به هفته قبل 9درصد افزایش را نشان می‌‌دهد.

تحلیل‌گران معتقده هستند ذخایر سنگ‌آهن در پی افزایش تقاضای فولاد سازان برای خرید برخی از انواع سنگ‌آهن کاهش یافته است. بر اساس آمار موسسه مای استیل، ذخایر سنگ‌آهن در انبارهای بنادر چین طی هفته گذشته کاهش داشت و به سطح 84.9 میلیون تن رسید که نسبت به هفته قبلتر حکایت از کاهش 1.7 میلیون تنی دارد. این رقم در شروع سال 2015 در حدود 100 میلیون تن بوده است.

کیریستین للونگ تحلیل‌گر گلدمن ساکس می‌گوید، عرضه سنگ‌آهن در کوتاه بسیار محدود خواهد بود. بر اساس آخرین آمار موجود واردات سنگ‌آهن چین درماه آوریل نسبت به اوایل سال جاری میلادی رقمی در حدود چهار درصد کاهش داشته است. این کاهش به دلیل کاهش صادرات برخی کمپانی‌های استرالیایی مانند اطلس بوده است که تولید خود را به دلیل کاهش قیمت سنگ‌آهن به حالت تعلیق در آورده‌اند.

گئورگی اسلاوف تحلیلگر مرکس اسکترون می‌گوید: او با مشاهده افزایش قمیت در بازار سنگ‌آهن در روزهای اخیر بسیار شگفت زده شده است. او ادامه می‌دهد: البته کاملا مشخص است که کمبود سنگ‌آهن وضعیتی کاملا موقتی است و بازار به صورت کلی در شرایط اضافه عرضه به سر می‌برد.