کدخبر: ۱۲۰۳۱۷ لینک کوتاه

سقوط قیمت سنگ‌‌آهن به کمترین میزان در ۴ هفته اخیر /رد پای چینی‌ها در این ارزانی

امروز پنجشنبه قیمت سنگ‌آهن (در بازارها شرق آسیا) به کمترین سطح خود در چهار هفته اخیر افت کرد. این کاهش در پی افت تقاضای فولاد چین بوده که منجر شده است قیمت فولاد در بازارهای آتی این کشور به کمترین سطح خود از سال ۲۰۰۹ برسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، امروز پنجشنبه قیمت سنگ‌آهن (در بازارها شرق آسیا) به کمترین سطح خود در چهار هفته اخیر افت کرد. این کاهش در پی افت تقاضای فولاد چین بوده که منجر شده است قیمت فولاد در بازارهای آتی این کشور به کمترین سطح خود از سال 2009 برسد.

بر اساس آمار متال بولیتن قمیت سنگ‌آهن برای تحویل فوری در بنادر چین با یک دلار و 40 سنت کاهش به سطح 61.51 دلار رسید.

آمار منتشر شده نشان‌ می‌دهد قیمت خانه‌های نو در چین برای نهمین ماه متوالی در ماه می‌ نیز کاهش داشته است. دلیل دیگری که حکایت‌گر افت تقاضای فولاد در چین است.

قیمت سنگ‌آهن در بازارهای آتی چین نیز کاهش داشته و به کمترین میزان خود در سه هفته اخیر رسیده است. از این رو می‌توان انتظار داشت کاهش قیمت سنگ‌آهن ادامه داشته باشد.

هلن لائو، تحلیلگر موسسه آرگونات سکوریتیز واقع در هنگ‌کنگ می‌گوید: ما کماکان انتظار بازار ضعیفی را برای تقاضای فولاد در چین داریم، خاصه آنکه به طور معمول در ماه جولای تقاضای فولاد چین کاهش می‌یابد. او ادامه می‌دهد: با نزدیک شدن به ماه جولای تولید‌کنندگان فولاد در چین ترغیب می‌شوند که تولید خود را کاهش دهند که در کوتاه مدت تقاضای سنگ‌آهن را کاهش می‌دهد.

آمارهای دولتی نشان می‌‌دهد تولید فولاد چین در سه ماهه اول سال 2015 رقمی معادل 1.6 درصد کاهش داشته و به سطح 340 میلیون تن رسیده است.

دلیل‌ دیگری که می‌توان برای کاهش قیمت سنگ‌آهن در بازار آنی بر شمرد کاهش قیمت این ماده اولیه در بازار‌های آتی است. قیمت‌های آتی سنگ‌آهن روز چهارشنبه چهار درصد کاهش یافت. بیشترین میزان مجاز کاهش قیمت در بازارهای آتی چین بر اساس قوانین چهار درصد است.

قیمت سنگ‌آهن در بازار مبادلات کالای دالیان چین به سطح 423.5 یوآن معادل 68 دلار افت کرد که کمترین میزان قیمت از تاریخ 29 می است.

دولت چین اعلام کرده سرمایه‌گذاری در بخش‌های کلیدی‌ را افزایش خواهد داد. این طرح‌های سرمایه‌گذاری شامل فراهم کردن امکانات در حومه شهرها و نوسازی تجهیزات برق روستایی است که در جهت تحریک رشد اقتصادی چین در نظر گرفته شده است.