کدخبر: ۱۲۰۳۲۸ لینک کوتاه

معرفی کتاب «حقایق و مغالطه‌ها در اقتصاد»

مغالطه‌های اقتصادی که بر جان سیاست‌ها افتاده

توماس ساول، اقتصاددان عضو مکتب شیکاگو کتابی را با عنوان «حقایق و مغالطه‌ها در اقتصاد» به رشته تحریر درآورده که در آن از مغالطه‌هایی که در اقتصاد شکل‌گرفته و سیاست‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ابراز نگرانی می‌کند، چون معتقد است نتیجه این مغالطه‌ها آثار ویرانگری است که بر سیاست‌ها اثر می‌گذارد.

نام کتاب: «حقایق و مغالطه‌ها در اقتصاد»
نویسنده: توماس ساول
مترجمان: سجاد امیری و جوتد قربانی
چاپ: انتشارات دنیای اقتصاد

به گزارش اقتصادنیوز، «حقایق و مغالطه‌ها در اقتصاد» برای کسانی نوشته شده‌ که تمایل دارند بدون درگیر شدن در مباحثات تخصصی و نمودارهای اقتصادی و رجز خوانی‌های سیاسی به درکی از مسائل اقتصادی بپردازند. حتی جان آدامز سیاست‌مدار و دیپلمات آمریکایی می‌گوید:«حقایق بسیار سرسخت و مقاومند و آرزوهای ما هرچه باشند، نمی‌توانند جای حقایق و مستندات را بگیرند.

در این کتاب توماس ساول که خود یک اقتصاددان مکتب شیکاگویی است، برخی مغالطه‌های مشهور اقتصادی را به زبانی ساده مطرح ساخته تا به‌واسطه آن حقیقت اقتصادی بیشتر از گذشته مورد نظر اقتصاددانان و حتی سیاست‌مداران قرار گیرد. تاکید ساول بر ساده بودن این کتاب است و برای فهم آن نیاز به دانش پیشینی از علم اقتصاد نیست.

«حقایق و مغالطه‌ها در اقتصاد» که موضوع اصلی این کتاب است نشان می‌دهد مغالطه‌ها صرفا افکاری ابلهانه نیستند، بلکه در حقیقت آنچنان خود را موجه جلوه می‌دهند که به آنها قدرت ماندگاری می‌دهند، در نتیجه بررسی نقص‌هایشان لازم است.

توماس ساول نویسنده این کتاب تلاش می‌کند به برخی از مهمترین مغالطه‌ها در عرصه زندگی اجتماعی انسان‌ها بپردازد و از این رو بیش از آنکه مستقیم به تحلیل صرفا اقتصادی دست‌زده باشد موضوع مغالطه‌ها را از منظر اقتصاد سیاسی بررسی کرده است، مغالطه‌هایی که در عرصه اقتصاد داخلی ایلات متحده و دیکر کشورهای جهان موثرند.

توماس ساول در مقدمه این کتاب می‌نویسد: «برخی از موضوعات و مسائل از آن‌رو پذیرفته می‌شوند که آشکارا درست هستند. اما بسیاری دیگر از آنها پذیرفته می‌شوند، چون سازگار با تصوری از جهانند که مقبولیت عام یافته و به‌جای حقایق پذیرفته شده‌اند. قراردادن باورها در معرض آزمون‌ حقایق دشوار، به‌ویژه هنگانی اهمیت دارد که به سمت‌ باورهای اقتصادی میل می‌کنند، زیرا واقعیت‌های اقتصادی محدودیت‌های اجتناب‌ناپذیری برای زندگی میلیون‌ها نفر ایجاد می‌کنند، بنابراین سیاست‌هایی که بر اساس مغالطه‌ها شکل می‌گیرند، می‌تواند آثار ویرانگری داشته باشند.»