کدخبر: ۱۲۰۳۷۹ لینک کوتاه

اقتصادنیوز عملکرد بازارها در آخرین هفته خرداد را بررسی می‌کند:

یکه‌تازی بورس در برابر ارز و سکه

پس از مدت‌ها ثبات نسبی در بازارهای داخلی، هفته اخیر شاهد رکوردهایی در معاملات بودیم. به طوری که شاخص بورس توانست بیشترین رشد هفتگی را ۱۰ هفته اخیر و بیشترین رشد روزانه در ۷۰ روز گذشته را تجربه کند. این در حالی بود که دلار از کف ۳۳۰۰ تومانی پس از ۷۰ روز عبور کرد و سکه نیز کمترین قیمت‌ها از آبان ۹۳ را تجربه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، پس از مدت‌ها ثبات نسبی در بازارهای داخلی، هفته اخیر شاهد رکوردهایی در معاملات بودیم. به طوری که شاخص بورس توانست بیشترین رشد هفتگی را 10 هفته اخیر و بیشترین رشد روزانه در 70 روز گذشته را تجربه کند. این در حالی بود که دلار از کف 3300 تومانی پس از 70 روز عبور کرد و سکه نیز کمترین قیمت‌ها از آبان 93 را تجربه کرد.

در شرایطی که بورس تهران وضعیت بسیار کم‌نوسانی را سپری می‌کرد (18 روز معاملاتی در کانال 63 هزار واحدی و 7 روز معاملاتی در کانال 62 هزار واحدی با متوسط تغییرات روزانه 0.2 درصدی)، در آخرین روز معاملات هفتگی با جهش 1001 واحدی (معادل 1.6 درصد) باعث بازگشت دماسنج بازار سهام به کانال 63 هزار واحدی شد. خوش‌بینی به مذاکرات هسته‌ای پیرو اظهارات وزیر خارجه آمریکا و عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای مهم‌ترین عامل ورود سهامداران به این بازار بود که رشد مزبور را رقم زد. در ادامه نیز انتظار می‌رود اخبار منتشرشده از مذاکرات فشرده هسته‌ای روند این بازار را تعیین کند.

بررسی‌های اقتصادنیوز نشان می‌دهد که در بازار ارز اما، کاهش تقاضا موجب افت قابل توجه قیمت‌ها شد، به طوری که قیمت دلار پس از حدود 70 روز که در بازه 3350-3300 تومانی نوسان می‌کرد، با شکست محدوده مزبور وارد کانال 3200 تومانی شد. این در حالی است که نرخ ارز در بازار مبادله‌ای، در محدوده بیش از 2900 تومان معامله می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، گام‌های جدی در زمینه یکسان‌سازی نرخ ارز برداشته شده است.

بنابراین، در این بازار نیز مذاکرات هسته‌ای نقشی اساسی خواهد داشت و به گفته مقامات، در صورت توافق نهایی، یکسان‌سازی نرخ ارز به سرعت انجام خواهد شد. با این حال، کارشناسان معتقدند یکسان‌سازی به معنای افت قیمت دلار نخواهد بود و ارزش دلار به اندازه کافی در شرایط فعلی افت پیدا کرده است. بنابراین، یکسان‌سازی نرخ ارز نیز نمی‌تواند افت قیمت‌ها به زیر بازه 3200-3000 تومانی را رقم زند؛ در نتیجه باید منتظر افزایش نرخ ارز مبادله‌ای به منظور یکسان‌سازی نرخ ارز بود.

در بازار سکه اما، افت قیمت دلار و طلای جهانی در کنار نبود تقاضای سفته‌بازی موجب کاهش قیمت سکه شد. به این ترتیب، هر سکه طرح جدید در میان هفته به قیمت 908 هزار تومان نیز رسید که کمترین قیمت از آبان 93 محسوب می‌شود. با این حال، پنجشنبه رشد قابل توجه اونس طلا در بازار جهانی تا حدودی از قیمت سکه حمایت کرد و ممکن است در معاملات شنبه نیز از قیمت‌ها حمایت کند. در این شرایط مشاهده می‌شود بازار سکه به محدوده حمایتی خود، یعنی سطوح 900 هزار تومانی نزدیک شده است که احتمالا در مقابل افت بیشتر قیمت‌ها مقابله خواهد کرد.

بازار

آخرین رقم

تغییرات هفتگی (درصد)

تغییرات ماهانه (درصد)

تغییرات از ابتدای سال (درصد)

سهام (شاخص کل)

63559.8

2.0

0.1

1.6

سکه (تومان)

912000

-0.9

-4.3

-3.0

دلار (تومان)

3290

-0.8

-0.8

-1.5