کدخبر: ۱۲۰۳۸۲ لینک کوتاه

افت شدید حجم معامله در بورس کالا باعث شد

سیگنال خطرناک در بازار پلیمرها

در هفته ای که گذشت رینگ محصولات پتروشیمی بورس کالای ایران با محوریت پلیمرها با عقب نشینی شدید خریداران همراه بود که در نهایت ضعف تقاضا به افت حجم معامله پلیمرها منجر شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در هفته‌ای که گذشت رینگ محصولات پتروشیمی بورس کالای ایران با محوریت پلیمرها با عقب نشینی شدید خریداران همراه بود که در نهایت ضعف تقاضا به افت حجم معامله پلیمرها منجر شد. هم اکنون مدت هاست که حجم معاملات در حال کاهش بوده که سیگنال خطرناکی را به کل بازار تزریق می کند. به عبارت ساده تر در هفته گذشته حجم معامله پلیمرها به کمترین حد از هفته آغازین بازار در سال جاری کاهش یافته است که نشان دهنده شرایط سخت بازار است.

افت حجم معامله پلیمرها در بورس کالای ایران دقیقاً به معنی کاهش تزریق کالا از بورس به بازار است که می تواند به کاهش حجم عرضه منجر شود. این در حالی است که افت ادامه دار حجم معامله پلیمرها در بورس کالا باعث شده تا موجودی انبارها کاهش یابد ولی در شرایط فعلی که شاهد کاهش حجم تولید در صنایع پایین دستی و همچنین افت تقاضای مؤثر هستیم ، این مطلب چندان هم در بازار خودنمایی نمی کند ولی باز هم موجب نوسان قیمت بسیاری از کالاها شد.

در بازار داخلی محصولات پلیمری رکود فراگیر و گسترده ای حاکم شده تا جایی که جهت گیری کلی نرخ ها به سمت افت متمایل شده است. در پایان هفته گذشته گریدهای 0075 ، 0200 ، 0209 ، 2100 ، BL3 و 2420H و بسیاری دیگر از گریدها با کاهش قیمت همراه شدند اما برخی دیگر از عرضه های محدود نیز رشد قیمت ها را تجربه کردند.

این در حالی است که با توجه به ضعف عرضه ها ، شاهد چندگانگی قیمت ها در کل هفته گذشته بودیم تا جایی که برخی گریدها در طول هفته با افزایش قیمت و برخی دیگر از نرخ ها با کاهش همراه شدند. به نظر می رسد این چندگانگی نرخ ها در هفته پیش رو نیز ادامه یابد که می تواند پتانسیل التهاب را در کل بازار تقویت کند.

در روزهای آینده به صورت فصلی زمان اوج تقاضای ظروف یکبار مصرف خواهد بود و به جز این گروه کالایی ، سایر تولیدات از محصولات پتروشیمی شرایط ضعیف فعلی را باز هم ادامه خواهد داد. این در حالی است که افت قیمت های پایه در بورس کالای ایران که در ابتدای هفته گذشته به بازار سرایت کرد نیز نتوانسته تا رونق از دست رفته را به بازار باز گرداند.

از سویی روزهای گرم سال اغلب زمان مناسبی برای افزایش تقاضای نوشیدنی های سرد و شیرین و یا آب معدنی است بنابراین پس از ماه مبارک رمضان و یا شب های قدر می توان به افزایش تقاضای پلی اتیلن های سبک خطی و سبک فیلم و یا پلی اتیلن ترفتالات بطری امیدوار بود.