کدخبر: ۱۲۰۳۸۳ لینک کوتاه

گزارش اقتصادنیوز از روند احیای تورم در اتحادیه اروپا

افزایش تورم در اروپا؛ امید به بهبود وضع اقتصاد

با افزایش نرخ تورم در حوزه پولی یورو، آمارها نشان می دهد خطر تورم منفی از حوزه پولی یورو رسما از بین رفته است.

الهام زهره وند: نرخ تورم در حوزه پولی یورو پس از 5 ماه روند نزولی سرانجام در ماه می 2015 افزایش یافت. نرخ تورم حوزه پولی یورو در این ماه به 0.3 درصد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز داده های موسسه آمار اروپا نشان می دهد که تا پایان ماه می و به دنبال افزایش نرخ تورم، قیمت ها در بخش خدمات، تولیدات صنعتی و مواد غذایی بیشترین افزایش را داشته اند. نرخ تورم بسیار پایین در حوزه پولی یورو از جمله مشکلات این منطقه است که نگرانی رهبران بانک مرکزی اروپا را نسبت به درگیر شدن اقتصاد منطقه با تورم منفی برانگیخته است.

در این بین اما نرخ تورم کشورهایی چون یونان، قبرس و اسلوونی روندی منفی به خود گرفته است. این کشورهای بحران زده که اقتصاد اروپا را دستخوش تلاطم و ضعف کرده اند با روند منفی نرخ تورم نشان می دهند که شهرواندانشان هنوز قدرت خرید مناسب ندارند و تولید در این کشورها از وضعیت نابسامانی برخوردار است. تورم منفی ناشی از رکود اقتصادی و بیکاری، مانع از پیشبرد اهداف کشورهای بزرگ حوزه پولی یورو برای کمک و نیز کاهش ریاضت اقتصادی در این کشورها می شود.

نمودار نرخ تورم در این منطقه نشان می دهد این نرخ از فوریه سال جاری پس از ماهها، سرانجام روندی صعودی به خود گرفت. این روند در ماه مارس نیز ادامه یافت اما همچنان این نرخ زیر صفر و منفی بود. در ماه آوریل سال جاری نرخ تورم حوزه پولی یورو از منفی به رقم صفر رسید. این نرخ در ماه ژانویه منفی 0.6 درصد و در ماه فوریه منفی 0.3 درصد بود.

کاهش قیمت سوخت که از اواسط سال 2014 آغاز شد، تاثیر مهمی بر روند نزولی نرخ تورم در حوزه پولی یورو داشته است.

آمار مربوط به نرخ تورم در این منطقه خبر خوبی برای بانک مرکزی اروپا است که از ماه مارس برنامه بازخرید ماهانه اوراق قرضه دولتی خود را آغاز کرد. هدف اصلی اجرای چنین برنامه هایی مقابله با خطر تورم منفی عنوان شده است.

در پی افزایش نرخ تورم در حوزه پولی یورو ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا چشم‌انداز اقتصادی منطقه یورو از آنچه در هفت سال گذشته بوده است، را بسیار روشن‌تر دانست و گفت: «بی شک در مثبت شدن روند نرخ تورم در حوزه پولی یورو سیاست‌های پولی تاثیر داشته اند. همچنین در این مدت و با اعمال سیاست های جدید رشد اقتصادی افزایش داشته و نرخ تورم نیز از آنچه که بوده، بالاتر رفته است.»

هر چند در ماه آوریل سال جاری نسبت به ماه پیش از آن نرخ تورم در حوزه پولی یورو افزایش داشته و نشانه آغاز رشد اقتصادی در این منطقه است اما آمارها نشان می دهد که نرخ تورم در حوزه پولی یورو در ماه آوریل سال جاری در مقایسه با زمان مشابه در سال 2014 تغییری نداشته و صفر بوده است و این مهم از نبود رشد سالانه در زمینه اقتصادی در این منطقه حکایت دارد.

بانک مرکزی اروپا برای مبارزه موثر با روند نزولی نرخ تورم در حوزه پولی یورو و مقابله با خطر تورم منفی در منطقه از ماه مارس سال جاری برنامه بازخرید ماهانه اوراق قرضه دولتی خود را به مرحله اجرا درآورده است. هدف این نهاد رسیدن به تورم 2 درصدی در منطقه است.

بدین ترتیب آمار نرخ تورم نشان می دهد خطر ابتلای منطقه به تورم منفی تا حدودی از بین رفته است.

آمارها نشان می‌دهد بر خلاف رشد اقتصادی کم اوضاع اقتصادی منطقه یورو در نگاه کلی بهبود یافته است به طوری که اقتصاد منطقه یورو در سه‌ماهه نخست سال 2015 میلادی، 0.4 درصد رشد داشته است. این رقم نشانگر رشد سریعتر اقتصاد اروپا حتی نسبت به آمریکا است. در این راستا بانک مرکزی اروپا پیش بینی می کند میزان رشد اقتصادی حوزه پولی یورو تا پایان سال 2015 میلادی به رقم 1.5 درصد و در سال 2016 به رقم 1.9 درصد برسد.

در این بین حل مشکلات اقتصادی کشورهایی چون یونان که البته با گره های بسیاری همراه است، می تواند به روند رشد اقتصادی منطقه پولی یورو کمک کند.