کدخبر: ۱۲۰۴۷۹ لینک کوتاه

یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصادنیوز مطرح کرد:

هیجان زده شدن بورس بازان در شرایط رکود به نفع بازار نیست

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: در شرایط فعلی هیجان زده شدن فعالان بازار سرمایه به نفع بازار نیست و باعث تقبل ضررهای بیشتر می شود. 

به گزارش اقتصادنیوز، چهارشنبه هفته گذشته، برای بورس اوراق بهادار آبستن رشد هزار واحدی بود که دامنه این رشد تا شنبه هم داشت. علت اصلی این رشد،‌ انتشار خبرهای مثبت از مذاکرات هسته‌ای بود. ادامه اثرات مثبت ناشی از خوش بینی مذاکرات باعث شد تا در معاملات روز گذشته هم شاخص گروه های زراعت، ‌سایر معادن، فرآورده های نفتی،‌ محصولات فلزی،‌ دستگاه های برقی و خودرو رشد داشته باشند. البته شاخص گروه‌ مالی در جریان معاملات دو روز گذشته، رکورد بیشترین رشد را داشته است.

مرور وقایع چندوقت اخیر بازار سرمایه نشان می دهد هرگاه خبرهای مثبتی از مذاکرات بیرون می آید، بورس به شدت هیجان زده می شود. این موضوع از توافق موقت در مذاکرات ژنو آغاز شد،‌ پس از تفاهم نامه لوزان تکرار شد و این روزها دوباره بازار طبق عادت همیشگی به پیش خور کردن سود پرداخته است و بدون دلیل منطقی اقتصادی،‌ رشد می کند.

رشدی که به قول کارشناسان به ضرر بازار خواهد بود و همانطور که پس از بیانیه لوزان مشاهده شد،‌ رشد 10 هزار واحدی شاخص در یک هفته، خیلی زود فروکش کرد و حتی به قبل از آن رشد هم بازگشت.

در همین رابطه میثم کریمی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز می‌گوید: وضعیت هیجانات امروز بازار سهام،‌ شبیه فروش گیشه فیلمی است که ارزش هنری ندارد، ‌اما به علت جذاب بودن برای مخاطبان، فروش زیادی دارد. بازار سهام هم با اخبار هیجانی و توخالی نوسان می‌دهد، اما این رشد قابل اعتماد نیست، ‌زیرا هنوز اخبار سیاسی و اقتصادی قابل اعتنایی منتشر نشده است.

او افزود: از چهارشنبه هفته پیش که شاخص کل، صعود هزار واحدی داشت، بسیاری از افراد از من مشاوره برای خرید سهم داشتند، اما توصیه‌ام این بود که هیچ سهمی فعلا خریداری نشود. زیرا دوباره دوران ضرر دهی آغاز می شود و به نفع خریداران نیست.

مدیرعامل کارگزاری صنعت و معدن خاطرنشان کرد: ‌نکته قابل توجه و منفی که در دو روز گذشته،‌ بازار سرمایه شاهد آن بود، ‌این است که خرید حقیقی ها در بازار شدت گرفته است و این موضوع،‌ وقتی این هیجانات خالی شود،‌ به ضرر بازار و بیش از همه به ضرر خود این سهامداران خرد است.