کدخبر: ۱۲۰۸۷۱ لینک کوتاه

در گفت‌وگوی اقتصادنیوز با یک کارشناس بانکی مطرح شد

مردم همچنان با تبلیغات جذاب موسسات غیر مجاز فریب می‌خورند

۲۰ تا ۲۵ درصد نقدینگی کشور در اختیار موسسات مالی اعتباری غیرمجاز قرار دارد که به اعتقاد عضو هیئت مدیره بانک ملی، این میزان سپرده‌گذاری در موسسات غیرمجاز از ارائه سود بیشتر توسط موسسات غیرمجاز سرچشمه می‌گیرد و مردم تنها به دنبال سود بیشتر هستند.

به گزارش اقتصادنیوز، در هر فعالیت و کسب و کاری بد اخلاقی‌هایی از جنس عدم رعایت قوانین و مقررات دیده می‌شود که در این بین بزرگترین بداخلاقی فعالیت بدون تائید مراجع زیرصلاح است، عدم فعالیت قانونی باعث ایجاد بی نظمی می‌شود که در دل هر بی‌نظمی برخی افراد سود و برخی افراد متحمل زیان می‌شوند.

حال هرچه وسعت فعالیت یک بنگاه غیرمجاز بزرگتر باشد حجم ضرر و زیان و بی‌نظمی ایجاد شده از سوی آن بزرگتر خواهد بود، در بین فعالیت‌های اقتصادی در چند وقت گذشته فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در نظام پولی و بانکی دغدغه نظام بانکی کشور شده است.

همان طور که گفته شد فعالیت بدون مجوز و خارج از قاعده و قانون، بی‌نظمی و مشکلاتی را به همراه دارد که فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز توانسته بر فعالیت موسسات مالی و بانک‌های مجاز نظام بانکداری کشور سایه‌ای تیره پهن کند، در پس این سایه تیره قواعد و مقررات نظام بانکداری رعایت نمی‌شود و فضایی را ایجاد کرده که برخی موسسات و بانک‌های قانون‌مند برای مقابله با تاثیرات فعالیت موسسات غیرمجاز همچون موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز برخورد کنند.

موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز تنها به دنبال سود خود هستند از این رو بازار متشکل و غیرمتشکل پولی را در راستای اهداف خود از مسیر اصلی خارج می‌کنند، این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که طبق آمار بانک مرکزی حدود 20 تا 25 درصد نقدینگی کشور در اختیار موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز است که پیش بینی می‌شود با انحلال موسسه غیرمجاز میزان این مقدار نقدینگی کاهش یابد.

حال جای سوال دارد که چگونه این حجم نقدینگی به سمت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز سوق پیدا کرده و چرا مردم با نگرش بر عاقبت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز همچون میزان راه کج خود را تغییر نمی‌دهند.

در این رابطه عضو هیئت مدیره بانک ملی گفت: بخشی از موسسات مالی و اعتباری که از گذشته در حال فعالیت هستند مجوز فعالیت خود را در قالب تعاونی‌های اعتباری از وزارت تعاون دریافت کرده‌اند و بحث فعالیت مجاز و غیرمجاز در زمان‌‌های گذشته به شدت و حدت امروز نبوده است.

عباس کمرئی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، با بیان این که موسسات غیرمجاز مالی با ایجاد جذابیت به وسیله پرداخت سود بیشتر از عرف قانونی، سرمایه‌ مردمی را جذب می‌کردند، اظهار کرد: حجم اعظم رجوع مردم به موسسات مالی و اعتباری در پی تبلیغات و ارائه سودهای بیشتر از حد معمول بود.

او ادامه داد: ارائه مجوز از سوی وزارت تعاون و دستگاه‌های دیگر تا زمان بحث قانون بازرا غیرمتشکل پولی ادامه داشت، در قانون بازار غیرمتشکل پولی مقرر شد تا تمام موسساتی که فعالیتی در بازار مالی کشور دارند زیر چتر بانک مرکزی قرار گیرند که در چند سال اخیر بانک مرکزی اقدامات مناسبی همچون تجمیع انجام داده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا وزارت تعاون این گونه موسسات را به سمت دریافت مجوز از بانک مرکزی سوق نداده است، خاطرنشان کرد: مسئولان وزات تعاون در آن زمان باید در این رابطه پاسخگو باشند اما در هر صنف و فعالیت اقتصادی مسئول مرتبط با آن در نظر گرفته شده است و در رابطه با اعطای مجوز به موسسات مالی و اعتباری باید وزات تعاون از بانک مرکزی کسب اجازه می‌کرد.

کمرئی در رابطه با جذابیت موسسات غیرمجاز برای افراد عادی، گفت: به نظر می‌رسد عمده ترین بحث تاثیر‌گذار در این موضوع سود سپرده بانکی است، مردم عادی به دنبال سود بالاتر هستند، اخیرا که بانک مرکزی نرخ سود بانکی را با توجه به کاهش نرخ تورم، کاهش داده است قطعا موسسات مالی غیرمجاز نرخ سود را کاهش نداده‌اند که شکاف بین نرخ موسسات مجاز و غیرمجاز برای مردم ایجاد جذابیت بیشتر کرده است.

او در پایان تاکید کرد: مردم در زمانی به اشتباه خود در رابطه با سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز پی می‌برند که اتفاقات اخیر مبنی بر انحلال برای موسسه طرف قرارداد خود را شاهد باشند.