کدخبر: ۱۲۰۸۹۹ لینک کوتاه

همراه با کدال

خروج از زیان یک غذایی/گزارش هیات‌مدیره هلدینگ خودرویی

در این گزارش وضعیت شرکت‌های شهد ایران و گروه بهمن را بر اساس آخرین اطلاعیه منتشرشده در کدال بررسی شده که به این شرح است.

به گزارش اقتصادنیوز، شرکت شهد ایران که با نماد «غشهد» در بورس تهران فعالیت می‌کند در آخرین گزارش ارائه‌شده خود در کدال زیان 88 ریالی را در مجمع سالیانه خود اعلام کرد و در نتیجه، سودی برای تقسیم میان سهامداران وجود نداشت.

تعدیل در زیان یک شرکت غذایی
با این حال، شرکت مزبور در گزارش پیش‌بینی سود 12 اسفند 93  بر اساس گزارش 9 ماهه، زیان هر سهم را 191 ریال برآورد کرده بود؛ بنابراین زیان مزبور در گزارش پایان سال کاهش یافته است. برای سال جاری اما (سال منتهی به 29/12/94)، سود هر سهم را 49 ریال اعلام کرده است که رشد 156 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.


شرکت گروه بهمن با نماد «خبهمن» در بورس تهران و در گروه خودرو فعالیت می‌کند و در آخرین اطلاعیه‌های خود، سهامداران را برای برگزاری مجمع در تاریخ 15 تیر دعوت کرده است. بر اساس گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت برای سال مالی منتهی به 29/12/93، «خبهمن» توانسته 131 درصد سود پیش‌بینی شده خود را محقق کند (405 ریال به ازای هر سهم). همچنین برای سال 94 این گروه قصد افزایش سرمایه دارد و قرار است بهمن‌دیزل و سیباموتور را در فرابورس عرضه کند.

خوش‌بینی هیات مدیره «خبهمن» به خودرویی‌ها
 این شرکت سود 200 ریالی به ازای هر سهم را برای تقسیم میان سهامداران در مجمع پیشنهاد داده است که حدود 50 درصد سود محقق‌شده خواهد بود. در این صورت نسبت قیمت به درآمد (P/E) این شرکت از 5.7 به 5.2 مرتبه کاهش می‌یابد. این در حالی است که اگر مشابه سال گذشته که 82 درصد سود محقق‌شده را تقسیم کرد، امسال نیز به همین میزان سود نقدی تقسیم کند، حدودا 332 ریال خواهد بود و نسبت P/E آن پس از مجمع به حدود 4.8 مرتبه می‌رسد. البته باید در نظر داشت که این محاسبات با فرض آن است که سود هر سهم شرکت مشابه سال 93 باشد، این در حالی است که نخستین پیش‌بینی سود این شرکت برای سال جاری، 316 ریال به ازای هر سهم است. بر این اساس، اگر سود نقدی تقسیم‌شده 50 یا 82 درصد باشد به ترتیب نسبت قیمت به درآمد آن به ترتیب 6.6 و 6.2 مرتبه خواهد بود.

نکته دیگری که از این گزارش به دست می‌آید وضعیت رو به نزول عملکرد شرکت مزبور پس از سال 89 است که به خوبی اثر تحریم‌های بین‌المللی را نشان می‌دهد. به طوری که می‌توان سال 89 را بهترین سال فعالیت این گروه در سال‌های اخیر دانست؛ مثلا بازده سرمایه و بازده حقوق صاحبان سهام این شرکت در سال مزبور به ترتیب 29 و 30 درصد بوده است که سال 93 به 14 و 16 درصد کاهش یافته است.

همچنین، تولیدات این شرکت در سال 89 بیش از 54 هزار دستگاه بوده است که سال گذشته به حدود 15700 دستگاه رسیده است. با این حال، گروه بهمن عملکرد به مراتب بهتری در سال 93 نسبت به 92 داشته است و تولیدات خود را 33 درصد افزایش داده است. همچنین، نسبت بدهی این شرکت نیز کاهش قابل توجهی از سال 89 تا کنون داشته است که نشانه مثبتی می‌تواند برای عملکرد آینده «خبهمن» باشد.