کدخبر: ۱۲۰۹۴۹ لینک کوتاه

اقتصادنیوز معاملات بازار سهام در آغاز هفته را بررسی می‌کند

معامله‌گران بورس در لاک احتیاط/چشم‌ها خیره به مذاکرات

روز شنبه، شاخص کل بورس با افت اندک ۰.۰۷ درصدی همراه و همچنان در آستانه کانال ۶۵ هزار واحدی باقی ماند. در مجموع، امروز ۳۵۷ میلیون سهم به ارزش ۷۸ میلیارد تومان در ۴۲ هزار و ۲۳۵ دفعه (با حذف معاملات بلوکی عمده) معامله شدند که افت حدود ۵۰ درصدی را نسبت به معاملات چهارشنبه نشان می‌دادند.

بهزاد بهمن‌نژاد: پس از دو هفته صعودی پی در پی، بازار سهام نخستین روز این هفته را در شرایطی متعادل آغاز کرد. به طوری که شاخص کل افت 45 واحدی (معادل 0.07 درصد) و شاخص کل هم‌وزن (اثرگذاری یکسان نمادهای بورسی در محاسبه این شاخص) افت 0.08 درصدی را تجربه کردند. همانطور که پیش‌بینی می‌شد فشار فروش از سوی سهامداران حقوقی باعث کنترل هیجانات در این بازار شد. هرچند ممکن است چنین وضعیتی از نظر برخی نوسان‌گیران خوشایند نباشد، اما به طور کلی با توجه به آنکه از چرخش ناگهانی قیمت‌ها در صورت محقق نشدن انتظارات جلوگیری می‌کند مثبت ارزیابی می‌شود.
به عبارت دقیق‌تر، خوش‌بینی‌ها به مذاکرات هسته‌ای سبب شد از چهارشنبه 27 خرداد شاهد ورود برخی سرمایه‌گذاران و در نتیجه رشد قیمت‌ها و حجم معاملات در این بازار باشیم. با این حال، نگرانی از تکرار یک سیکل معیوب مشابه آنچه در پاییز 92، پاییز 93 و فروردین 94 رخ داد، باعث شد این بار معامله‌گران احتیاط بیشتری به خرج دهند. با وجود هجوم بسیاری از سفته‌بازان برای کسب سودهای کوتاه‌مدت، فشار فروش سهامداران حقوقی مانع از تکرار رشد هیجانی قیمت‌ها شد. بنابراین، در شرایط فعلی انتظار برای مذاکرات هسته‌ای سبب شد روند محتاط معامله‌گران بورسی ادامه پیدا کند. کاهش قابل توجه حجم و ارزش معاملات امروز نیز گواهی بر این ادعا است.

چشم‌ها خیره به مذاکرات
با این حال، انتظار می‌رود در ادامه هفته، انتشار اخبار از مذاکرات هسته‌ای بتواند نوساناتی را در این بازار ایجاد کند. گرچه 9 تیرماه ضرب‌الاجل تعیین‌شده در بیانیه تفاهم لوزان است، اما به نظر نمی‌رسد دیپلمات‌ها چندان به این تاریخ تعهدی داشته باشند. از نگاه کارشناسان، 18 تیر ماه به عنوان مهلت رسیدن به توافق جامع ارزیابی می‌شود، زیرا اگر وزارت خارجه آمریکا بتواند متن توافق نهایی را تا این تاریخ به کنگره تحویل دهد، پس از آن کنگره آمریکا 30 روز مهلت دارد تا نظر نهایی خود را در این خصوص اعلام کند. این در حالی است که اگر متن توافق دیرتر از مهلت مزبور به کنگره تحویل داده شود، مهلت بررسی‌ها 60 روز خواهد بود که نگرانی‌ها را افزایش خواهد داد.

گرچه مذاکرات هسته‌ای هم‌اکنون در وین اتریش در فضای نسبتا بی‌خبری ادامه می‌یابد، اما اظهارات مقامات نشانه بدی به همراه ندارد. این امر سبب شده است تا کفه خوش‌بینی به نتیجه مذاکرات سنگین‌تر باشد. به عنوان مثال، سخنگوی وزارت خارجه چین بر پیشرفت‌های مهم در مذاکرات تاکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان و همتای آمریکایی وی نیز به وین رفتند و در حال مذاکره هستند. پیش از این، جان کری اشاره کرده بود که در صورت حساس شدن وضعیت مذاکرات و احساس پیشرفت در این خصوص به مذاکره‌کنندگان می‌پیوندد. این موضوع می‌تواند به صورت ضمنی خبری خوش برای نتیجه مذاکرات باشد.

هیجان معکوس در پالایشگاه‌ها
فرآورده‌های نفتی را می‌توان یکی از گروه‌های پرابهام و پرحاشیه بورس تهران در یکی، دو سال اخیر دانست. اختلافات شدید این شرکت‌های بورسی با شرکت پالایش و پخش که نهادی دولتی محسوب می‌شود مهم‌ترین عامل ابهام در این گروه محسوب می‌شود. اواخر سال 92 بود که برخی نمادهای پالایشگاهی به علت اختلاف با شرکت پالایش و پخش و اثرگذاری این اختلاف بر میزان سودآوری آنها متوقف شدند و برخی دیگر نیز چنین وضعیتی را اوایل سال گذشته تجربه کردند. این موضوع پس از پیگیری‌های فراوان اواخر سال 93 برطرف شد و بازگشایی این نمادها باعث زیان شدید سهامداران آنها شد (در برخی موارد بیش از 60 درصد افت قیمت داشتیم).

این در حالی بود که ابهام در این گروه همچنان باقی مانده است. در این میان، دو هفته قبل، اطلاعیه‌ای مبنی بر تعیین نرخ مواد مصرفی و یارانه فروش محصولات پالایشی از سوی شرکت پالایش و پخش ارائه و باعث توقف مجدد نمادهای پالایشگاهی شد. ابتدای هفته گذشته اما، این اطلاعیه پس گرفته شد و نمادهای پالایشی مجددا بازگشایی شدند و در وضعیت پرابهام خود باقی ماندند.

در این شرایط، شاهد استقبال هیجانی سهامداران از این گروه در معاملات هفته گذشته بودیم. به طوری که در مجموع هفته، شاخص گروه مزبور با رشد 9.2 درصدی بهترین عملکرد را در میان صنایع بورسی به ثبت رساند. در واقع، سهامداران با امید به آنکه شفافیت این صنعت به سرعت انجام شود و شرکت پالایش و پخش در جهت بهبود وضعیت این گروه اقداماتی انجام دهد در صف خرید نمادهای پالایشی قرار گرفتند. این در حالی بود که فروکش هیجانات مربوط به این گروه سبب شد در معاملات امروز، شاخص فرآورده‌های نفتی، منفی‌ترین گروه بورسی شود.

امید است با توجه به گفته و وعده‌های مکرر مقامات تکلیف این گروه و همچنین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به زودی تعیین شود. به این ترتیب، وضعیت دو گروه بزرگ بورس شفاف شود و معاملات آنها رونق بیشتری پیدا کند.در معاملات امروز، 20 صنعت (از 37 گروه) با رشد شاخص و 15 صنعت با افت شاخص همراه شدند. در این میان، استخراج نفت، دستگاه‌های برقی و چاپ به ترتیب با 5، 1.8 و 1.7 درصد رشد بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند. از سوی دیگر، گروه‌های فرآورده نفتی، لاستیک و ابزار پزشکی با افت 1.46، 1.24 و 1.19 درصد افت زیان‌ده‌ترین گروه‌های معاملات امروز بودند.