کدخبر: ۱۲۰۹۵۳ لینک کوتاه

معرفی کتاب تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها

چین چگونه به انباشت اوراق قرضه آمریکا مشغول شد؟

این کتاب در پی ساختن ساختاری ذهنی برای تحلیل رویدادهایی مانند انباشت اوراق قرضه آمریکا توسط چین است.

نام کتاب: تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها
نویسنده: ریچارد کیوز، جفری فرانکل و رونالد جونز
مترجم: ابوالقاسم هاشمی
انتشارت: دنیای اقتصاد
قیمت: 35000

به گزارش اقتصادنیوز، رشد اقتصاد چین به برکت نیروی کار ارزان و فراوان و انبوه صادراتش، فریاد بنگاه‌های رقیب در سراسر گیتی را درآورده بود. آمریکا هم از این تلاطم در امان نبود و ارقام کسری تجاری‌اش هر روز ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گرفت و این چین بود که بیش از همه به انباشت اوراق قرضه این بزرگترین اقتصاد جهان مشغول بود. این کتاب در پی ساختن ساختاری ذهنی برای تحلیل چنین رویدادهایی است، ولی کماکان بن‌مایه آن بر پایه نظریه‌های شناخته شده اقتصاد بین‌الملل است.

جلد دوم «تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها» نیز همان‌طور که از عنوان فرعی آن پیداست، در باب مالیه بین‌الملل است و نظام‌های ارزی و نظام پرداخت‌ها را تحلیل می‌کند. این کتاب را سه تن از استادان اقتصاد دانشگاه‌های آمریکا به نام ریچارد کیوز، جفری فرانکل و رونالد جونز تالیف کرده‌اند و دکتر ابوالقاسم هاشمی استاد دانشگاه شهید بهشتی ترجمه کرده است. دایره شمول مباحث جلد دوم بیش از مطالب جلد اول است و علاوه بر اهمیتی که به عنوان درسنامه معتبر دارد برای مطالعات عمومی و غیرتخصصی هم حاوی اطلاعاتی ذی‌قیمت است.

این کتاب ترجمه نیمه دوم کتاب «تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها» است که نیمه نخست آن سال گذشته توسط انتشارات دنیای اقتصاد منتشر شد. موضوع جلد اول این کتاب، بخش حقیقی اقتصاد بین‌الملل بود و جلد دوم به بخش پولی داد و ستدهای بین‌المللی می‌پردازد. تحولات مربوط به این بخش یا آنچه به ‌طور معمول از آن به‌عنوان مالیه بین‌الملل یاد می‌شود در دهه‌های اخیر، به‌ویژه با فروپاشی نظام برتون وودز دستخوش تغییرات عمیقی شده است. امروزه کشورها می‌کوشند با توجه به واقعیت‌های نظم نوین مالی بین‌المللی، نظام ارزی و نهایتاً نظام پرداخت‌های خود را هر چه بیشتر در راستای منافع ملی خود تنظیم کنند و در این رهگذر است که، شاهد تنوع نظام‌های ارزی، تنوع راهکارها برای برون‌رفت از نبود تعادل‌ها و تنوع بازارهای مالی بین‌المللی هستیم.

 این کتاب بر خلاف جلد اول آن که بیشتر رنگ و بوی درسنامه‌ای داشت، کتابی است که می‌تواند برای سیاستگذاران یا به‌طورکلی، آنها که در وادی مسائل پولی و ارزی کار می‌کنند، جالب باشد. از سوی دیگر کتاب درسی بسیاری از دانشگاه‌ها برای مالیه بین‌الملل در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد است. مطرح کردن مباحث مربوط به کشورهای در حال توسعه، بازارهای نوظهور و بحران‌های مالی این کشورها، این کتاب را برای خوانندگان کشور ما جذاب‌تر می‌کند.

دهمین ویرایش کتاب تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها زمانی وارد بازار شد که دنیا با چالش‌های جدیدی در عرصه اقتصاد بین‌الملل مواجه بود. رشد اقتصاد چین به برکت نیروی کار ارزان و فراوان و انبوه صادراتش، فریاد بنگاه‌های رقیب در سراسر گیتی را درآورده بود. آمریکا هم از این تلاطم در امان نبود و ارقام کسری تجاری‌اش هر روز ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گرفت و این چین که بیش از همه به انباشت اوراق قرضه این بزرگترین اقتصاد جهان مشغول بود. این کتاب در پی ساختن ساختاری ذهنی برای تحلیل چنین رویدادهایی است، ولی کماکان بن‌مایه آن بر پایه نظریه‌های شناخته شده اقتصاد بین‌الملل است.