کدخبر: ۱۲۰۹۶۲ لینک کوتاه

معرفی ۳ هفته‌نامه‌ای که امروز منتشر شدند/دغدغه اقتصاد پس از مذاکرات و نهضت مذاکره ملی

هفته‌نامه‌های تجارت‌فردا، صدا و مثلث هر سه امروز منتشر شده و هر یک به بررسی مهمترین عناوین اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پرداختند. گفت‌وگوهای متنوع و بررسی سوژه‌های متکثر از ویژگی‌های این سه هفته‌نامه محسوب می‌شوند.

به گزارش اقتصادنیوز، محسن جلال پور در گفتگوی ویژه این شماره تجارت فردا در مدح رقابت سخن گفته و تاکید کرده که نگران اقتصاد ایران در شرایط پس از لغو تحریم است. او با تشریح وضعیت اقتصادی کشور گفته که اقتصاد بیش از حمایت، به رقابت نیاز دارد. او عملکرد اقتصادی دولت روحانی را نقد کرده و گفته دولت کارآمدی لازم در حوزه اقتصاد را ندارد.

در این شماره تجارت فردا، خبرهای اقتصادی مهم هفته مرور شده و به مناسبت هفتم تیر، روز قوه قضائیه، موضوع نظام حقوقی ایران در حوزه اقتصاد و نسبت توسعه قضایی با توسعه اقتصادی به بحث گذاشته شده است. عملکرد مجلس در حوزه توسعه اقتصادی هم موضوع دیگری است که تجارت فردا آن را به بحث گذاشته و غیبت اقتصاددانان در مجلس را کاویده است. در این پرونده محسن صفایی فراهانی در گفت‌وگویی ابراز امیدواری کرده که یک فراکسیون ویژه برای پیگیری مطالبات اقتصادی در مجلس تاسیس شود. در همین پرونده صاحبنظران از پوپولیسم پارلمانی انتقاد کرده‌اند و محمد ستاری فر، این موضوع را به بحث گذاشته که چطور می‌شود با کمک نمایندگان از اتلاف منابع جلوگیری کرد. تجارت فردا همزمان با آخرین دور از مذاکرات منتهی به ضرب الاجل هسته‌ای ۳۰ ژوئن به تاثیر توافق احتمالی بر بازارهای ایران نگاهی انداخته و بازاریان را خوش بین به توافق قلمداد کرده است.

وضعیت بورس در وضعیت پسا تحریم و ضرورت همراهی سیاست داخلی و خارجی برای توسعه اقتصادی هم از دیگر محورهای این پرونده است. «تجارت‌فردا» در 148 صفحه و با قیمت پنج هزار تومان در دسترس مخاطبان خود قرار گرفته است.

هفته‌نامه صدا
هفته نامه «صدا» در پرونده ویژه این شماره، اقدام رئیس جمهور برای دعوت همزمان از احزاب اصلاح طلب و اصولگرا را مصداق بازگشت به «مجمع عقلا» دانسته و سپس این هفه نامه آرایش قوا در آستانه امضای توافق نهایی هسته‌ای را به بحث گذاشته است. حمایت ۶۳درصدی مردم ایران از توافق هسته‌ای و منافع هر گروه از این توافق موضوعاتی است که در این پرونده به بحث گذاشته شده است. احمد شیرازد در گفت‌وگویی با صدا در این باره گفته است: سود اصلاح طلبان از توافق احتمالی، جزئی است. صدا در پرونده دیگر خود به نقد برنامه های صداوسیما در ماه رمضان پرداخته و برنامه ماه عسل را نقد کرده است.

 بازتاب سالروز پیروزی روحانی در فضای مجازی و نیز بررسی رویارویی مجازی هواداران و منتقدان علی شریعتی از دیگر موضوعاتی است که در این شماره مورد توجه قرار گرفته است. صدا در بخشی دیگر از این شماره خود به نقد سرمایه‌داری نوظهور در ایران پرداخته و در گفت‌وگو با صاحبنظرانی از سه طیف سرمایه‌داری ایران یعنی سرمایه‌داری صنعتی، سرمایه‌داری تجاری و سرمایه‌داری سنتی، نئوسرمایه‌داران ایران را بی‌قید و بی‌ارتباط با سرمایه‌داری واقعی دانسته است. این طیف سرمایه‌داران جعلی نامیده شده‌اند. نقد قوه قضائیه به مناسبت رسیدن هفته گرامیداشت نهاد قضاوت در ایران و نیز بررسی کارنامه سید ضیاالدین صباطبایی بخش دیگری از مطالب این شماره صدا را به خود اختصاص داده و سپس واگذاری انتشارات خوارزمی به سازمان تبلیغات و مرور تازه‌های سینمایی و تازه‌های حوزه نشر مورد توجه قرار گرفته است. این شماره «صدا» در 100 صفحه و با قیمت پنج هزار تومان منتشر شده است.

هفته‌نامه مثلث
در پرونده ویژه مثلث در این رابطه که با عنوان «اتمام حجت هسته‌ای» برجسته سازی شده، آخرین اخبار مذاکرات و احتمال تمدید گفت‌وگوهای هسته‌ای مورد بررسی قرار گرفته و سپس صاحبنظران از فرمایشات رهبر انقلاب به عنوان برگ برنده مذاکره کنندگان یاد کردند. مثلث همچنین در ارزیابی مصوبه مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای، این مصوبه را عامل به هم ریختن توان محاسباتی ۱+۵ دانسته است. مثلث در ادامه یادنامه‌ای برای دکتر علی شریعتی منتشر کرده و ضمن مرور خبرهای روز، رفتارهای انتخاباتی احمدی‌نژاد را فرصت طلبی نامیده است. هفته نامه مثلث در بخش دیگری از مطالب این شماره به انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ نظر کرده و با مرور مواضع رقبای انتخاباتی حسن روحانی، اینطور نوشته که این رقبا علیه دولت در حال اتحادی راهبردی هستند. پرونده مناسبتی این شماره هم به بررسی اندیشه‌های شهید بهشتی اختصاص یافته و نسبت این چهره انقلابی با فعالیت‌های تشکیلاتی مورد توجه قرار گرفته است. مثلث هفته نامه شماره آخر خود را در ۸۸ صفحه و با قیمت پنج هزار تومان منتشر کرده است.

منبع: پایگاه تحلیلی رصد