کدخبر: ۱۲۱۱۵۲ لینک کوتاه

ژنرال سابق نیروی دریایی آمریکا تحلیل کرد

ریسک‌های امنیتی بحران یونان برای اروپا

آنتونی زینی، ژنرال سابق نیروی دریایی آمریکا طی مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «فاکس‌بیزنس» درباره بحران اقتصادی یونان و ریسک‌های ژئوپلتیک این بحران برای اروپا توضیحاتی ارائه کرد و آن را از عوامل بی‌ثباتی نوار جنوبی اروپا برشمرد.

به گزارش اقتصادنیوز، با توجه به اینکه مردم یونان به سوی خودپردازهای بانک‌ها سرازیر شده‌اند تا وجوه نقدشان را از بانک بیرون بکشند، «آنتونی زینی» درباره پیامدهای بحران بدهی یونان به «فاکس بیزنس» گفت: فکر می‌کنم این هم یکی دیگر از عواملی باشد که نوار جنوبی اروپا را به بی‌ثباتی می‌کشاند.

زینی بحران یونان را مضاف بر سیل پناهندگانی که از شمال آفریقا به اروپا سرازیر می‌شوند و همچنین حملات گروه تروریستی داعش از عوامل خطرناک برای اروپا دانست و افزود: این گونه بی‌ثباتی‌های اقتصادی باید باعث نگرانی اتحادیه اروپا و ناتو شود و البته موقعیت بسیار مناسبی در اختیار روسیه و چین قرار می‌دهد.

مجری «فاکس بیزنس» به روسیه اشاره کرد و درباره عواقب پشتیبانی آن کشور از یونان پرسید. آنتونی زینی گفت: به عقیده من ولادیمیر پوتین با این اقدام دو هدف در ذهن دارد. اول آنکه می‌خواهد سطح نفوذ آمریکا را در اروپا و ناتو بسنجد و دوم اینکه از میزان همبستگی در اروپا و به خصوص ناتو آگاه شود.

به عقیده زینی اگر پوتین موقعیت مناسبی پیدا کند تا بتواند نظر یک ملت را جلب کند و حامی یونان یا کشور دیگری با مشکلات اقتصادی باشد، می‌تواند آن همبستگی میان مردم اتحادیه اروپا را از بین ببرد و از نظر پوتین این تنها یک فرصت است.

مجری «فاکس بیزنس» با اشاره به عبارت «توهمات اروپا» به نقل از الکسیس سیپراس، گفت: منظور نخست وزیر یونان این بوده است که روسیه برای کشورش مأمن مطمئنی خواهد بود. وی اشاره کرد که یونانی‌ها روزانه تنها می‌توانند تا سقف 60 یورو پول از خودپرداز برداشت کنند که تقریباً معادل 66 دلار آمریکاست. با در نظر گرفتن این نکته که امکان دارد اتحادیه اروپا یونان را بیرون بیندازد و از منظر آنها، روسیه ناجی محسوب می‌شود.

آنتونی زینی در برابر این اظهارات تصریح کرد: قطعاً اگر اوضاع از کنترل خارج شود، در خیابان‌ها شاهد هرج و مرج خواهیم بود و نگاه‌داشتن قدرت برای دولت حاکم دشوارتر خواهد شد. نمی‌دانم که چه گزینه‌های دیگری برای دولت یونان وجود دارد، اما اگر رفراندوم نتیجه دهد، ممکن است دولت به خواسته‌های اتحادیه اروپا وقع بیشتری بنهد.

این ژنرال سابق نیروی دریای آمریکا تأکید کرد که اوضاع یونان در هوا معلق است و همه چیز در حال حاضر به خیابان‌ها و مردم وابسته است.