کدخبر: ۱۲۱۱۹۸ لینک کوتاه

وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات یک هفته تمدید شد

وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای از تمدید مهلت مذاکرات و همچنین تعلیق تحریمهای ایران براساس برنامه اقدام مشترک تا یک هفته دیگر خبر داد. منابع رسمی ایرانی هنوز این خبر را تایید نکرده‌اند.‌

به گزارش العربیه، وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای از تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای تا یک هفته دیگر خبر داد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه آورده است: ایران و 1+5 تصمیم گرفته اند تا توافق ژنو را به مدت یک هفته دیگر تمدید کنند تا فرصت بیشتری برای مذاکرات حاصل شود.

اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه همزمان با ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای و عدم حصول توافق، مجوز تعلیق مجموعه‌ای از تحریم‌ها را ذیل برنامه اقدام مشترک، تمدید کرد.

در بیانیه شورای اتحادیه اروپا آمده است: «شورا با هدف دادن زمان بیشتر به مذاکرات جاری جهت رسیدن به راهکاری بلندمدت برای موضوع هسته‌ای ایران، تعلیق تمهیدات محدودساز اتحادیه اروپا را که در تاریخ 24 نوامبر 2013 ذیل برنامه اقدام مشترک مورد توافق قرار گرفت، تمدید کرد.»

بر اساس توافقی که در سال 2013 میان ایران و گروه موسوم به 1+5 به دست آمد، اتحادیه اروپا و آمریکا تعدادی از تحریم‌های ایران را تعلیق کردند.

این تعلیق 6 ماهه بعدا در دو مرحله، تمدید شد. این تعلیق امروز همزمان با ضرب‌الاجل نهایی مذاکرات به پایان می‌رسید و در صورت عدم تمدید مجوز، به صورت خودکار بار دیگر اجرایی می‌شدند.

صبح امروز برخی منابع خبری نیز از تمدید 7 روزه مذاکرات هسته‌ای جاری در وین خبر داده بودند.

با این حال منابع نزدیک به هیات ایرانی اعلام کردند که هیچ تاریخی بطور مشخص بین تیم ها به عنوان زمان تمدید و ادامه مذاکرات مطرح نشده است.

منبع: فارس