کدخبر: ۱۲۱۸۴۹ لینک کوتاه

در میزگرد «سی‌ان‌بی‌سی» بررسی شد

توپ یورو در زمین آلمان؛ دوراهی توافق یا خروج یونان؟

تلویزیون «سی‌ان‌بی‌سی» در میزگردی با حضور استیو لیزمن، تحلیل‌گر خود و چند تن از معامله‌گرهای شرکت واسط سرمایه‌گذاری «اف‌ام‌تریدرز» به بررسی و تحلیل واکنش‌ آلمان به پیشنهاد یونان برای توافق با وام‌دهنگان پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز، طرف آلمانی این روزهای بر سر دوراهی مانده است که آیا پیشنهاد یونان را قبول کند و توافق پیشنهادی را محقق کند یا نه. استیو لیزمن در میزگرد «سی‌ان‌بی‌سی» در این باره  گفت: یکی از نگرانی‌ها این است که تا روز دوشنبه پول وارد نظام بانکی یونان می‌شود یا خیر.

لیزمن افزود: این مهم به شدت بستگی به این دارد که روز یکشنبه در بروکسل چه اتفاقی بیفتد و آیا بستانکاران پیشنهاد اصلاحاتی یونان را بپذیرند، یا کماکان بر شروط خود اصرار بورزند. اگر پیشنهاد مقبول باشد، آن‌گاه بانک مرکزی اروپا صبح دوشنبه جلسه‌ای برگزار خواهد کرد و در آن ممکن است به افزایش کمک اضطراری نقدی رأی دهد.

کمک اضطراری نقدی همان پولی است که بانک مرکزی اروپا ممکن است به نظام بانکی یونان تزریق کند. لیزمن از یک تحلیل‌گر نقل کرد که احتمال دارد تغییری جزیی نیز در کنترل سرمایه به وجود بیاید و سقف برداشت پول روزانه از 60 یورو به 200 یورو افزایش پیدا کند. به گفته لیزمن این تغییر برای بانک مرکزی اروپا هزینه زیادی نخواهد داشت؛ شاید فقط یک میلیارد دلار یا کمی بیشتر از آن.

لیزمن به اتفاق دیگری که در هفته گذشته رخ داد، اشاره کرد: آلمانی‌ها و حتی فرانسوی‌ها اوایل هفته تقریباً خودشان را آماده کرده بودند که یونان از حوزه یورو خارج شود، اما این باور بعد از پیشنهاد الکسیس سیپراس تغییر کرده است. استیو لیزمن می‌گوید چنانچه پیشنهاد سیپراس مورد قبول واقع شود، در نظر برخی مقامات آلمانی، سیپراس قهرمان یونان خواهد بود.

با توجه به اینکه استیو لیزمن اشاره کرد در روزهای اخیر طرف آلمانی مطلقاً واکنشی نداشته و ساکت بوده است، مجری «سی‌ان‌بی‌سی» از معامله‌گر «اف‌ام‌تریدرز» پرسید که آیا این رفتار آلمان‌ها نگران کننده است؟

برایان کلی، معامله‌گر «اف‌ام‌تریدرز» در این خصوص اظهار کرد: لزوماً باعث نگرانی نیست و به نظر می‌رسد یونانی‌ها سرانجام تسلیم شده‌اند. در حال حاضر احتمال رسیدن به توافق هست اما مطمئناً طرف مقابل یونان از آنها قول خواهد گرفت که در آینده به نحوی بدهی‌هایش را بپردازد.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن بازار و واکنش آنها، درمی‌یابیم که این توافق برای یونان عالی نیست؛ اما چند نکته وجود دارد: بازار چین تا حدی تثبیت شده، در روند مذاکرات یونان تا حدی به دستیابی به توافق نزدیک شده‌ایم و بازاری که کمی پیش در نسبت خالص سرمایه کم آورده بود، تا حدودی بهبود یافته است.

دیگر معامله‌گر شرکت «اف‌ام‌تریدرز» افزود: شاید مقامات آلمانی سکوت کرده باشند، اما بازار این کشور و البته بازار فرانسه که هر دو بهار چندان خوبی را پشت سر نگذاشته‌اند و آثار مثبت این پیشنهاد و روند افزایشی و بهبود اوضاع را فریاد می‌زنند.