کدخبر: ۱۲۱۸۶۶ لینک کوتاه

تحلیلگر تلویزیون «بلومبرگ» توضیح می‌دهد

افت بورس چین چگونه به یک مساله امنیت ملی تبدیل شد؟

پاتریک چووانک، استراتژیست ارشد مؤسسه مدیریت سرمایه «سیلور کرست» با حضور در شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» درباره سقوط سود سهام بورس‌های چین و دخالت دولت برای احیای آن صحبت کرد و گفت:موضوع بورس چین در حال تبدیل به مشکل امنیت ملی است.

به گزارش اقتصادنیوز، در برنامه تحلیلی شبکه «بلومبرگ» مجری این شبکه خاطر نشان کرد که چندی پیش در مراسم فارغ التحصیلی یکی از برترین دانشگاه‌های چین، فارغ‌التحصیلان شعار سر داده‌اند که «سهام A را احیا کنید، تا مردم سود کنند» و از پاتریک چووانک دلیل تمایل مردم را به بالا رفتن بازار ارزش سهام جویا شد.

چووانک اظهار کرد: دولت چین اظهارکرده که هرکاری لازم باشد انجام می‌دهد تا جلوی سقوط بازار سهام را بگیرد. من با این کار مخالف هستم و روزنامه «تای شین» که یکی از برجسته‌ترین روزنامه‌های اقتصادی چین است نیز نوشته که لازم نبود دولت به این روش از بازار حمایت کند. اما دولت حمایت همه‌جانبه‌اش را اعلام کرده تا حدی که موضوع بازار سهام چین به دارد به تدریج از یک موضوع مالی به مشکل امنیت ملی تبدیل می‌شود.

مجری «بلومبرگ» پرسید آیا دلیل تلاش دولت چین، صرفا یک موضوع حیثیتی است یا اهمیت اقتصادی نیز در کار است و دولت می‌ترسد اگر بازار به سقوط ادامه دهد، آثارش مانند دومینو در سایر زمینه‌ها تأثیرگذار باشد؟

استراتژیست «سیلورکرست» در پاسخ تصریح کرد: به عقیده من بخشی از‌ آن به این علت است که دوست دارند زمانی‌که وضع اقتصاد در حال خراب شدن است، حرفی برای گفتن داشته باشند. البته این رویکرد درست نیست چرا که این دو به هم وابسته نیستند. شخصاً از افراد زیادی شنیده‌ام که گفته‌اند: «شنیده‌ام وضع اقتصادی چین خوب نیست، اما بازار سهام را ببین، باید اتفاق خوبی در راه باشد.»

چووانک تأکید کرد که دولت چین از شنیدن این اظهارات خوشحال می‌شود و افزود: نکته دیگر این است که احتمال می‌رود یک ریسک سیستماتیک در وام‌دهی برای خرید سهام وجود داشته باشد. اما به عقیده من راه مقابله با این مشکل، نجات مؤسسه‌های در معرض خطر است، نه اینکه کل بازار را بالا نگه دارند.

وی درباره اینکه آیا دولت چین در این امر موفق بوده یا نه، اظهار کرد: به عقیده من واژه «بازار» در مورد چین گیج‌کننده است؛ چراکه نیمی از سهام بازارهای چین در حال حاضر معامله نمی‌شوند و به خاطر مشکلات بازار به تعلیق در آمده‌اند.

چووانک درباره مقدار و بزرگی وام‌های خرید سهام گفت: به گزارش «گلدمن ساکس»، این وام‌ها 12 درصد سرمایه بازار را به خود اختصاص داده است و 3.5 درصد رشد ناخالص داخلی را که هر دوی این ارقام به گفته خودشان بزرگ‌ترین رقم در تاریخ بازار سهام است.

مجری «بلومبرگ» خاطرنشان کرد: مدیر مؤسسه «فیدلیتی مانی» گفته است «تا جایی که به اساس اقتصاد ربط پیدا کند، کاملاً به خودمان اطمینان داریم» و «گلدمن ساکس» هم گفته پیش‌بینی می‌شود تا 12 ماه آینده، سرمایه‌گذاری در سهام بزرگ، تقریباً 27 درصد افزایش خواهد یافت.

اما پاتریک چووانیک در مخالفت اظهار کرد: نظر من کاملاً متفاوت است و فکر می‌کنم نسبت قیمت به درآمد سهام (P/E) در چین هنوز خیلی بالاست به خصوص اگر بانک‌ها را در نظر نگیریم و اگر به بازار اجازه دهند به فعالیتش ادامه دهد، سقوط قابل توجهی داشته است.

او گفت: دولت چین بخش بزرگی از تقصیر را بر گردن بانک‌های سرمایه‌گذاری خارجی انداخته و حتی آنها را «شرور» خوانده است.