کدخبر: ۱۲۲۰۸۳ لینک کوتاه

در تلویزیون بلومبرگ مطرح شد

اولین تاثیرات توافق هسته‌ای بر اقتصاد خاورمیانه

احمد بدر، رئیس حوزه خاور میانه و شمال آفریقا (MENA) از شرکت «رنسانس کپیتال» طی یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» درباره توافق تاریخی ایران و شش قدرت جهانی و معنای این توافق برای اقتصاد منطقه خاور میانه از جمله دوبی صحبت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، شبکه تلویزیونی بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد: اکنون کشورهای اروپایی و آمریکا آماده می‌شوند که بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را لغو کنند و بازگشت سریع ایران به عرصه نفت نیز قطعی است. احمد بدر در این رابطه اظهار داشت: جدای از این موضوع که با برداشته شدن تحریم‌ها سیل سرمایه و سرمایه‌گذاری به سمت ایران روانه می‌شود، ما از جنبه‌های دیگر هم به آن می‌نگریم.

احمد بدر با اشاره به اینکه توافق ایران و غرب بر بازارهای مالی کل منطقه، کشورهای حوزه خلیج فارس، خاور میانه و شمال آفریقا نیز تأثیرگذار است، تصریح کرد: مشخصاً اولین جایی که تحت تأثیر خواهد بود، دوبی است که دروازه‌ تجارت با ایران خواهد بود.

به گفته بدر، دوبی یکی از اولین بازارهای منتفع خواهد بود؛ بازار املاک دوبی پیش از این رشد کرده بود و اگر بخواهیم سرمایه را در نظر بگیریم، علاوه بر ورود سرمایه به ایران، سرمایه داخلی کشور نیز برای سرمایه‌گذاری خارج خواهد شد. دوبی از اولین مقاصد ایرانیان برای سرمایه‌گذاری است و از میان تمام بخش‌ها، می‌توان بازار املاک و بانک‌ها را در اولویت دانست.

مجری «بلومبرگ» خاطر نشان کرد که قیمت نفت امروز صبح افت کرده است و نظر احمد بدر را درباره آثار توافق ایران و برداشته شدن تحریم‌ها، در کوتاه مدت و بلند مدت بر بازار نفت و بازگشت پرقدرت ایران را به این عرصه در اوایل سال آینده میلادی، جویا شد.

رئیس حوزه MENA شرکت «رنسانس کپیتال» پاسخ داد: همان‌طور که می‌دانید بازار نفت تحت تأثیر توافق بالقوه ایران کاهش یافت و به نظرم در کوتاه مدت قیمت نفت کماکان تحت فشار اوپک کاهش خواهد یافت. بر هیچ کس پوشیده نیست که بازار نفت اشباع است و با ورود دوباره ایران به بازار، تنها به مازاد تولید افزوده می‌شود.

احمد بدر قیمت نفت را در کوتاه و میان مدت در حدود 50 تا 60 دلار هر بشکه پیش‌بینی کرد. وی در خصوص اینکه اولین حوزه‌های نفع برنده در جهان از توافق ایران کدام‌ها هستند، توضیح داد: فکر می‌کنم کالاهای مصرفی آمریکا سود خوبی ببرند. نفت نیز بی نفع نخواهد بود، اما با توجه به کاهش قیمت‌ها، اولین گزینه به نظرم کالاهای مصرفی آمریکاست.

احمد بدر عقیده دارد با توجه به جمعیت بزرگ تحصیل‌کرد‌ه‌ در ایران، اتفاقات خوبی در راه است و آثار مثبت این توافق را می‌توانیم در تمامی زمینه‌ها مشاهده کنیم.