کدخبر: ۱۲۳۳۳۴ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد؛

آغاز ثبت‌نام رایگان از دانش‌آموزان افغان فاقد مدرک

ثبت نام دانش آموزان اتباع افغانستانی فاقد مدرک آغاز شد.

به گزارش اقتصادنیوز، آن طور که پیش از این مقام معظم رهبری دستور داده بودند،‌ قرار است از کلیه دانش‌آموزان اتباع افغانستانی که فاقد کارت شناسایی هستند ثبت‌نام شود تا دیگر هیچ دانش‌آموز افغان، از تحصیل بازنماند.

برهمین اساس اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، اقدام به صدور معرفی نامه تحصیلی کرده است که از صبح روز دوشنبه 12 مرداد ماه و در محل‌هایی که از سوی دفاتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استان‌های محل سکونت اعلام شده آغاز شده است.

بر این اساس، نحوه ثبت نام و دریافت معرفی‌نامه به شرح زیر تعیین می‌شود:

1- حسب برنامه‌ریزی انجام شده فرآیند اداری اجرایی در 2 مرحله مجزا طراحی شده است: 1- مرحله نوبت دهی که طی آن خانوارها بر اساس ظرفیت معینی به دفاتر معینی که توسط دفاتر اتباع استان‌ها اعلام می‌شود، در روزهای تعیین شده نوبت دهی می‌شوند. 2- مرحله ثبت نام در دفتر کفالت وصدور برگه معرفی نامه تحصیلی (نشانی مراکز تعیین شده ویادفاتر کفالت در هر استان برای نوبت دهی از طریق اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی هر استان اعلام می‌شود)

2- دفاتر کفالت، موظفند فرآیند ثبت نام را در عرض 5 روز کاری واز صبح روز دوشنبه 12/5/94 آغاز ودر ساعت 14 روز جمعه 16/5/94 پایان دهند.

3- در فرایند ثبت نام صرفاً خانوارهای فاقد مدرک قانونی یا دارای مدارک فاقد اعتباری که دارای فرزند یا فرزندان در سن تحصیل بین 7 الی 18 سال هستند می‌توانند شرکت کنند.

4- طرح ثبت نام از دانش آموزان فاقد مدرک صرفاً برای این گروه برنامه ریزی شده است. و دولت جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه برنامه ای برای شناسایی و ثبت نام از اتباع افغانی مرتکب ورود و اقامت غیرقانونی ندارد.

5- در طول مدت نوبت دهی که از مورخ 12 تا16 مرداد ادامه دارد، صرفا ولی دانش آموز شامل پدر یا مادر با در دست داشتن سه قطعه عکس خود و 3 قطعه عکس برای فرزند یا فرزندان در سن تحصیل 7 تا 18 سال خانوار به نشانی‌هایی که توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اعلام می‌شود مراجعه کند. لازم است تاکید شود که در مرحله نوبت دهی به هیچ وجه دانش آموز به همراه ولی نباید به مرکز آورده شود . برای امر نوبت دهی هیچ هزینه‌ای از مراجعین دریافت نخواهد شد.

6- در مرحله نوبت دهی علاوه بر برگه تعیین نوبت مراجعه به دفتر کفالت، برگه معرفی دانش آموز به مرکز بهداشتی نیز انجام می‌شود. انجام واکسیناسیون و معاینات پزشکی جزئی از فرایند ثبت نام به شمار می‌آید و لازم است حتما دانش آموز برای طی مراحل بررسی وضعیت سلامت در اسرع وقت به مرکز بهداشتی تعیین شده در برگه مراجعه کند. صدور معرفی نامه بهداشتی و انجام واکسیناسیون رایگان است. لیکن چنانچه انجام آزمایشات پزشکی از سوی مرکز بهداشت به پزشکان طرف قرارداد ارجاع داده شود، بابت معاینه مبلغ 150 هزار ریال باید پرداخت شود.

7- در مرحله ثبت نام که طی آن باید به دفتر کفالت تعیین شده مراجعه شود، حضور دانش آموز به همراه ولی و ارائه برگه نوبت دهی الزامی است، در غیر این‌صورت ثبت نام انجام نخواهد شد.

8- پس از ثبت نام برای دانش آموز برگه معرفی نامه تحصیلی صادر می‌شود و دفتر کفالت صرفاً فقط مجاز است مبلغ 40.000 ریال بابت امور اداری مربوطه دریافت کند.

9- طرح صرفاً صدور معرفی نامه تحصیلی برای تحصیل دانش آموزان فاقد مدرک در سال تحصیلی 94-95 میباشد و به هیچ وجه مدرکی برای ولی دانش آموز و سایر اعضاء خانوار وی صادر نخواهد شد.

10- ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانها ، نظارت بر نوبت دهی و صدور معرفی نامه های تحصیلی و بهداشتی را عهده دار هستند.

این اطلاعیه در حالی از سوی وزارت کشور صادر شده است که پیش از این بسیاری از دانش‌آموزان افغان در مدارس غیررسمی اقدام به تحصیل می‌کردند. با وجود آنکه مقامات افغانستان همواره ایران را محلی امن و مناسب برای مهاجران خود می‌دانستند، دانش‌آموزان این کشور برای تحصیل در ایران نیاز به کارت شناسایی داشتند که در برخی موارد با مشکلاتی روبرو می‌شد. نتیجه کار هم تحصیل غیررسمی این دانش‌آموزان بود که در برخی موارد به ترک تحصیل آنها هم منجر می‌شد.