کدخبر: ۱۲۳۵۸۸ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

جزئیات ٤ قرارداد اقتصادی ایران و اروپا، پس از توافق هسته‌ای

از زمانی که توافق هسته‌ای بین ایران و ١+٥ به سرانجام رسید، آمد و رفت هیات های اروپایی به ایران و برعکس آغاز شد. اما اولین قراردادهای اقتصادی ناشی از این رفت و آمدها کدامند؟

به گزارش اقتصادنيوز، اولين هياتی كه پس از توافق هسته‌ای به ايران سفر كرد هيات آلماني بود. در طی سفر اين هيات قرار شد كه جديدترين تعاملات دو كشور در حوزه انرژی شكل گيرد. در اين راستا قرار شد در پاييز امسال هياتی از اين كشور، مجددا به ايران سفر كند و پس از انجام مذاكرات قراردادهای اقتصادی لازم منعقد شود.

در مرحله بعد، نمایندگان ايرانی‌ عازم اتريش شدند تا در كنفرانس همكاری‌های مشترك ايران و اروپا شركت كنند. شايد به توان گفت بين ايران و اروپا در اين كنفرانس منعقد شد. بر اساس اين قرارداد پس از سال ها تحريم صنعت خودرو ايران مقرر شد كه طراحی، توسعه و راه اندازی خط توليد خانواده قوای محركه كم مصرف سه سيلندره براي خودروهای داخلی با سرمايه گذاری مشترك داخلی و خارجی و همكاری يك شركت دانش بنيان داخلی اجرايی شود.

پيش بينی می‌شود، بر اساس اين قرارداد حدود چهار ميليون دستگاه از اين خانواده قوای محركه در ١٠ سال توليد شود. با اجرای اين قرارداد حدود ١٢ ميليارد ليتر در مصرف سوخت صرفه جويی خواهد شد.

البته، در اين همايش دو قرارداد ديگر هم منعقد شد كه موجب آنها توليد موتور نسل جديد و انتقال تكنولوژی و طراحی يك مركز پيشرفته تست آلاينده در سطح ملی امضا شد.

بنابر این گزارش، قرار داد چهارم همكاری بين ايران و اروپا با يك شركت با یک کشور اروپایی پس از مذاکرات وین با ایتالیا به امضا رسید.

در حاشیه دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت با وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا، اولین تفاهمنامه همکاری تجاری بین ایران و ایتالیا به امضا رسید. این تفاهمنامه بین ولی الهت افخمی رئیس سازمان توسعه تجارت و روبرتو لونگو مدیرکل آژانس خارجی ایتالیا(ایچه) امضا شد.

در این تفاهمنامه به انتقال اطلاعات تجاری وبازرگانی دو کشور، اعزام هیات‌های بازرگانی، آموزش و... اشاره شده است.