کدخبر: ۱۲۴۵۰۱ لینک کوتاه

گزارش اقتصادنیوز از آخرین آمار سالانه صدور نفت

کاهش صادرات نفت به کمترین میزان ۴ سال اخیر+جدول

گزارش‌های اخیر نشان از آن دارد که صادرات نفت ایران در سال گذشته کمترین میزان خود را در چهار سال اخیر به ثبت رسانده است.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص‌های نماگر اخیر بانک مرکزی حاکی از کاهش صادرات نفت در دو سال دولت یازدهم دارد. آن طور که این نماگر نشان می‌دهد، دولت یازدهم در اولین سال فعالیت خود، 1.6 میلیون بشکه نفت را صادر کرد که نسبت به یک سال قبل از آن، کاهش 11.3 درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش‌، میزان صادرات نفت در سال گذشته به 1.4 میلیون بشکه در روز رسید که این کمترین میزان در چهارسال گذشته است. بر اساس همین آمار، بیشترین رقم در این چهارسال مربوط به سال 1390 است که 2.1 میلیون بشکه نفت صادر شده بود.

یک سال بعد و در سال 91، 1.9 میلیون بشکه طلای سیاه ایران راهی بازارهای جهانی شد که با کاهش 9.8 درصدی همراه شده بود. این روند کاهشی در دو سال بعد هم ادامه داشت تا در نهایت به 1.4 میلیون بشکه نفت سال قبل برسد.

این آمار در حالی است که وزیر نفت اخیرا صادرات نفت ایران را آزاد اعلام کرده که تصمیم وی، بر اساس برداشته شدن بخشی از تحریم‌هایی است که پیش از این به نفت ایران اعمال شده بود.

با این حال، صادرات نفت ایران هنوز آن طور که باید به راحتی صورت نمی‌گیرد. دولت در تلاش برای افزایش این میزان صادرات است، چرا که پرونده صادرات نفت در سال‌های قبل، رقم‌های خوشایندی را برای دولت روحانی به ثبت نرسانده است. 

سال

صادرات نفت (میلیون تن)

میزان تغییرات (درصد)

1390

2.1

5.3

1391

1.9

9.8-

1392

1.6

11.3-

1393

1.4

14.8-