کدخبر: ۱۲۴۵۳۱ لینک کوتاه

جنجال «بولیوار» در فضای مجازی

پول ونزوئلا بی‌ارزش‌تر از کاغذ

ارزش بولیوار، پول ملی ونزوئلا، به حدی نازل شده که اگر مردم این کشور به‌جای پول در جیبشان دستمال کاغذی بگذارند، با ارزش‌تر است.

به‌گزارش اقتصادنیوز، انتشار تصویری از یک شهروند ونزوئلایی که در آن به‌جای دستمال کاغذی، یک اسکناس دو بولیواری را به دور یک «ایمپانادا» (نوعی غذای اصیل آمریکای جنوبی که شبیه پیراشکی است)، پیچیده، در فضای مجازی حسابی جنجال به پا کرده به‌طوری‌که تعداد کامنت‌ها (نظرات) کاربران زیر این عکس از مرز 1770 مورد گذشته است. یکی از کاربران شبکه اجتماعی «ردیت»، با انتشار این تصویر، پیام خاصی داد: ارزش پول ملی بولیوار حتی از یک تکه کاغذ هم کمتر است.

به گزارش بخش مالی سی‌ان‌ان، اقتصاد ونزوئلا به مسلخ رفته و حتی کالاهای اولیه‌ای نظیر دستمال‌کاغذی به سختی در دسترس هستند. کمبود دستمال توالت در این کشور به حدی جدی شده که اوایل سال‌جاری، مقامات کشور ترینیداد و توباگو به ونزوئلا پیشنهاد دادند در ازای دریافت نفت، به این کشور دستمال توالت صادرکنند.

اگرچه خرید شکر، شیر، آرد و بسیاری از اقلام پیش‌پا افتاده هم در این کشور نیز چندان آسان نیست. اما وضعیت وقتی وخیم‌تر می‌شود که 70 درصد از کالاهای مصرفی در ونزوئلا وارداتی هستند که با ارزش بسیار نازل پول ملی این کشور، واردات کالاهای مصرفی بسیار سخت می‌شود چراکه دولت دلار کافی برای واردات این کالاها ندارد.

ازسوی دیگر، بیشتر مردم ونزوئلا دلار و بولیوار را بر اساس نرخ غیر رسمی مبادله می کنند که این نرخ نیز طی 12 ماه گذشته 700 درصد افزایش داشته است. یک دلار آمریکا یک سال پیش برابر بود با 82 بولیوار. اکنون یک دلار 676 بولیوار است. تا سال گذشته، یک دلار آمریکا با 82 بولیوار مبادله می‌شد اما هم‌اکنون هر دلار آمریکا در این کشور 676 بولیوار ارزش دارد.

اقتصاد ونزوئلا، از تورم وحشتناکی رنج می‌برد که این تورم بر اثر سقوط قیمت جهانی نفت و همین‌طور بی‌ثباتی سیاسی در این کشور، بیش از پیش تشدید شده به‌طوری‌که ونزوئلا سال گذشته تورمی 68 درصدی را تجربه کرد. برخی اقتصاددانان غیردولتی هشدار داده اند که نرخ تورم ونزوئلا امسال سه رقمی خواهد شد. درصورت وقوع این اتفاق، شرایط دولت ونزوئلا برای پرداخت هزینه واردات کالا بیش از گذشته سخت می‌شود و مردم عادی به سختی می‌توانند کالاهای اولیه‌ای نظیر دستمال‌کاغذی تهیه کنند.

این درحالی است که «نیکولاس مادورو»، رییس‌جمهور ونزوئلا نیز تنها به ادامه برنامه‌های رفاهی که توسط «هوگو چاوز»، بنیان نهاده شده، بسنده کرده است. شریان حیاتی رشد ونزوئلا یعنی نفت نیز امسال با کاهش قیمت جدی، قطع شده و مادورو را ناچار کرده تا دست نیاز خود را به سوی اعضای اوپک دراز کند. مادورو همچنین ضمن دستگیری مخالفان سیاسی، یک سیستم ارزی سه‌نرخی راه‌اندازی کرد که در آن سه نرخ رسمی ارز به چشم می‌خورد که البته اگر نرخ ارز غیر رسمی را هم درنظر بگیریم شاهد نظام چهارنرخی ارز در ونزوئلا خواهیم بود. او همچنین، عوامل خارجی نظیر ایالات متحده را در وخامت اوضاع اقتصادی کشورش دخیل می‌داند.

با تمامی این اوصاف، مادورو دست به اجرای یک اصلاحات اساسی زد همه مردم ونزوئلا مدتها منتظر آن بودند. آنها بالاخره می‌توانند آزادانه دلار بخرند اما بااینحال برای خرید دلار محدودیت‌هایی نیز وضع شده به‌طوری‌که اگر فردی بخواهد روزانه بیش از 300 دلار خریداری کند، تنها 200 دلار به صورت نقدی به او پرداخته می‌شود و 100 دلار دیگر به حساب بانکی او در ونزوئلا منتقل می‌شود.

ونزوئلا همچنین باید در ماه اکتبر بدهی پنج میلیاردی خود به نهادهای مالی جهانی بپردازد که با وجود کاهش جدی درآمدهای نفتی این کشور، کارشناسان معتقدند ونزوئلا قادر نخواهد بود بدهی‌ خود را در موعد مقرر بپردازد.