کدخبر: ۱۲۴۸۸۰ لینک کوتاه

معرفی کتاب «تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها»

چگونه نظام مالی آمریکا فروپاشید و بعد اصلاح شد؟/افزایش قدرت تحلیل نسبت به اقتصاد جهانی

این کتاب را سه تن از استادان اقتصاد در دانشگاه‌های آمریکا به نام‌های ریچارد کیوز، جفری فرانکل و رونالد جونز تالیف کرده‌اند. هدف این کتاب، افزایش قدرت تحلیل، تفسیر و آینده‌نگری درباره اقتصاد جهانی است.

عنوان: تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها
نویسندگان: ریچارد کیوز، جفری فرانکل و رونالد جونز
مترجم: ابوالقاسم هاشمی
انتشارات: دنیای اقتصاد
قیمت 30000 تومان

عرفان مردانی: این کتاب را سه تن از استادان اقتصاد در دانشگاه‌های آمریکا به نام های ریچارد کیوز، جفری فرانکل و رونالد جونز تألیف کرده‌اند. هدف این کتاب، افزایش قدرت تحلیل، تفسیر و آینده نگری درباره اقتصاد جهانی است. مترجم درباره اهمیت این کتاب نوشته است: دهمین ویرایش کتاب تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها زمانی وارد بازار شد که دنیا با چالش‌های جدیدی در صحنه اقتصاد بین‌الملل مواجه بود. اقتصاد چین به سرعت شکوفا می‌شد و رشد آن به برکت نیروی کار فراوانش، بردوش انبوه صادرات مصنوعات ساده و کاربری بود که تولید این کالاها را در اغلب نقاط دیگر دنیا به مخاطره می‌انداخت.

این کتاب درسی درپی ساختن ساختاری ذهنی برای تحلیل، تفسیر و آینده نگری چنین رویدادهایی است. افزودن مباحث جدید در ویراش دهم دانشجو را با چالش های جدید تجارت آزاد آشنا می‌کند ولی بنای اصلی کماکان بر پایه نظریه های شناخته شده در این زمینه است.

 به گزارش اقتصادنیوز، اما ترجمه نیمه دوم کتاب تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها، همان طورکه نیمه اول این کتاب به بخش حقیقی اقتصاد بین الملــــل می‌پردازد، به بخش پولی داد وستدهای بین المللی نگاه می‌کند. تحولات مربوط به این بخش یا آنچه که به‌طور معمول از آن به‌عنوان مالیه بین‌الملــل یـاد می‌کنند، در دهه‌های اخیر دستخوش تغییرات عمیقی شده است. درحقیقت این دگرگونی‌ها با تحت فشار قرار گرفتن نظام برتون وودز درسال 1958 به دلیل کسری فزاینده تراز پرداخت‌های آمریکا که نهایتاً موجب فروپاشی آن درسال 1973 گردید، با سرعت فزاینده‌ای آغاز شد. از آن پس کشورها کوشیدند نظام ارزی و نهایتاً نظام پرداخت‌های خود را هرچه بیشتر، در راستای منافع ملی خود تنظیم کنند و در این رهگذر بود که شاهد تنوع نظام‌های ارزی، تنوع راهکارها برای برون‌رفت از عدم تعادل‌ها و تنوع بازارهای مالی بین‌المللی بودیم. به همراه این دگرگونی‌ها، نوآوری‌های زیادی، هم در صحنه نظام‌های ارزی و هم انواع محصولات مالی که در سطح بین الملل دادوستد می‌شود، شکل گرفت.

این کتاب را سه تن از استادان اقتصاد دانشگاه‌های آمریکا به نام ریچارد کیوز، جفری فرانکل و رونالد جونز تألیف کرده‌اند و دکتر ابوالقاسم هاشمی، استاد دانشگاه شهید بهشتی ترجمه کرده است. دایره شمول مباحث جلد دوم بیش از مطالب جلد اول است و علاوه بر اهمیتی که به عنوان درسنامه معتبر دارد برای مطالعات عمومی و غیرتخصصی هم حاوی اطلاعاتی ذی قیمت است.

این کتاب به خلاف جلد اول آن که بیشتر رنگ و بوی درسنامه‌ای داشت، کتابی است که می‌تواند برای سیاستگذاران یا به‌طورکلی، آنها که در وادی مسائل پولی وارزی کـــار می‌کنند جالب باشد. ازسوی دیگر کتاب درسی بسیاری از دانشگاه‌ها برای مالیه بین‌الملل در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد است. مطرح کردن مباحث مربوط به کشورهای درحال توسعه، بازارهای نوظهور و بحران‌های مالی این کشورها، این کتاب را برای خوانندگان کشور ما جذاب‌تر می‌کند.