کدخبر: ۱۲۴۹۲۱ لینک کوتاه

در گفت‌وگوی اقتصادنیوز بررسی شد:

معرفی مزیت‌های ایلام برای سرمایه‌گذاران خارجی/چه بخش‌هایی از این استان آماده‌اند؟

استان ایلام چقدر آمادگی جذب سرمایه‌های خارجی را دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز، استان ایلام که وسعت و عظمت ارتفاعات آن هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند از ارزان‌ترین استان‌های کشور برای توریست‌ها است. قاعدتا این استان مزیت‌های فراوانی را به لحاظ تاریخی و جغرافیایی برای توریست دربر داشته و اولین مزیت آن در توسعه صنعت توریسم خواهد بود. اما این استان چقدر آمادگی جذب سرمایه‌های خارجی را دارد؟

محسن چمن‌آرا، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام در گفت‌وگو با اقتصادنیوز درباره میزان آمادگی استان ایلام در جذب سرمایه‌های خارجی، اظهار کرد: استان ایلام دارای مقام دوم مخازن گازی کشور  است و در این استان پتانسیل‌های فراوانی برای سرمایه‌گذای در بخش نفت‌وگاز وجود دارد.

وی ادامه داد: همچنین این استان به دلیل دارا بودن 400 کیلومتر مرز مشترک با عراق بازار مصرف وسیعی برای تولیدات داخلی در اختیار سرمایه‌گذاران در این استان قرار داده‌است.

چمن‌آرا با بیان این‌که مسئولان در استان ایلام این آمادگی را دارند تا همکاری‌های لازم را در راستای جذب سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز و صنایع وابسته آن داشته باشند، تصریح کرد: اتاق بازرگانی باید شرایط را به نحوی آماده کند که هیات‌های بلند پایه با امکانات موجود در تمامی استان‌ها آشنا شوند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام با تاکید بر این‌که در ایلام هیچ مانع غیر قابل رفعی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد، بیان کرد: این استان دارای منابع طبیعی فراوان، نیروی کار، آب، انرژی و زمین است که همه این‌ها شرایط اولیه را برای جذب سرمایه‌گذار فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر این‌که مشکلات زیربنایی آماده‌است، تصریح کرد: اما متاسفانه در حالی که بیشترین پتانسیل سرمایه‌گذاری در استان ایلام در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی است بسیاری سرمایه‌گذاران داخلی در وزارت نفت دچار مشکل می‌شوند.

چمن‌آرا با تاکید بر این‌که بارها سرمایه‌گذاران خواسته‌اند در استان ایلام پالایشگاه بزنند، اظهار کرد: اما وزارت نفت اجازه نداده‌ است. در مورد پتروشیمی هم همینطور است، تا الان تحریم‌ها مشکل ساز بوده از این به بعد باید دید شرایط به چه صورت می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام ادامه داد: زیرساخت‌های راه‌‌اندازی صنایع کوچک به خصوص برای تولید کالاهای صادرات محور فراهم است. اما آنچه از همه بیشتر می‌تواند در این استان موفق باشد صنایع زیردستی پتروشیمی است که متاسفانه تاکنون راه برای آن باز نبوده‌است.

وی در پایان گفت: بازار مصرفی عراق و همچنین بازار داخلی استان ایلام در اختیار سرمایه‌گذارانی است که صنایع خود را در این استان راه‌اندازی می‌کنند.