کدخبر: ۱۲۴۹۶۰ لینک کوتاه

در نشست اعضای هیات عامل بانک مرکزی مطرح شد:

عبور نقدینگی از ۸۳۲ هزار میلیارد تومان/۲۵۰ شعبه بانکی بسته شد

معاون اقتصادی بانک مرکزی از عبور نقدینگی از ۸۳۲ هزار میلیارد تومان در تیر ماه امسال خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، پیمان قربانی  با بیان اینکه در پایان تیرماه 94 پایه پولی کشور 1329 میلیارد ریال محاسبه شده است، گفت: بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی 25 هزار میلیارد ریال کاهش یافته که در این میان بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی 113 هزار میلیارد ریال کاهش یافته.

 پیمان قربانی در نشست خبری بانک مرکزی که به مناسبت هفته دولت برگزار شده است اظهار کرد :در راستای تصمیم شورای پول و اعتبار خط اعتباری برای بانک‌ها در نظر گرفته شده است تا بدهی‌های خود را به بانک مرکزی که از طریق اضافه برداشت ایجاد شده بود را کاهش دهد.

 او ادامه داد: در دولت یازدهم مهار تدریجی رشد نقدینگی و سالم سازی ترکیب نقدینگی در دستور کار قرار گرفت که رشد نقدینگی در تیر سال 94 نسبت به مدت مشابه22.7 درصد رشد را نشان می‌دهد. و این در حالی است که رشد نقدینگی در پایان تیرماه 93 نسبت به مدت مشابه سال 92 ، 22.3 درصد است.

او با بیان اینکه رشد نقدینگی در تیرماه 94، 832 هزار میلیارد تومان بوده است گفت: افزایش پایه پولی کشور به واسطه افزایش پوشش آماری بانک مرکزی در خصوص زیر نظر گرفتن موسسات و بانک‌های جدید بوده است که در این میان چخار موسسه و شش بانک زیر پوشش بانک مرکزی قرار گرفقته اند.

پیمان قربانی با بیان اینکه با ورود موسسات و بانکهای جدید 81 هزار میلیارد تومان به میزان نقدینگی کشور افزوده شده است خاطر نشان کرد در راستای رسالت نظام بانکی 60 درصد تسهیلات به گردش در سرمایه اختصاص یافته است.

وی در رابطه با بازار ارز گفت: در دو سال اخیر ثبات به بازار ارز آماده است که موسط نرخ دلار در پنج ماه منتهی به مرداد 3320.4 تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه 1.4 درصد رشد را نشان میدهد. او تاکید کرد با رفع تحریمها و تقویت ارتباطات کارگزاری در نظام بانکی یکسان‌سازی نرخ ارز را شاهد خواهیم بود.

همچنین در ادامه این نشست، معاون نظارت بانک مرکزی از توقف فعالیت 250 شعبه بانکی در کشور خبر داد و گفت: این روند درسال جاری تسریع خواهد شد.

 حمید تهرانفر با اشاره به این که با توجه به پیشرفت‌های ایجاد شده در زمینه بانکداری الکترونیک بانک‌ها نیز ناچار به کاهش شعب خود هستند اظهار کرد: با اقدامات انجام شده در سال گذشته فعالیت بین 200 تا 250 شعبه بانکی متوقف شده است.

وی افزود: با وجود تمام سختی هایی که در رابطه با فعالیت و کاهش شعب بانک‌ها وجود دارد این روند درسال جاری نیز حتما با سرعت بیشتری نسبت به سال گذشته انجام خواهد شد.

معاون نظارت بانک مرکزی در رابطه با پایان مهلت صرافی‌ها برای انطباق با دستورالعمل جدید و تصمیماتی که بانک مرکزی در این رابطه خواهد گرفت، گفت: با پایان 28 مرداد‌ماه به عنوان مهلت تعیین شده ما دیگر اختیار تمدید این زمان را نداشتیم. براین اساس صرافانی که اقدام کردند از نظر ما مجاز اعلام شده و آنهایی که اصلا مراجعه نکرده‌اند غیرمجاز خواهند بود.

وی درباره احتمال تغییر دستورالعمل صرافی‌ها گفت: فعلا این دستورالعمل تغییر نخواهد کرد، اما همانطور که قانون اساسی هم ممکن است زمانی تغییر کند احتمال تغییر این دستورالعمل نیز به مرور زمان وجود خواهد داشت.

تهران‌فر در ادامه در رابطه با ابلاغ اخیر قانون مالیات‌های مستقیم مبنی بر ارائه‌ی اطلاعات حساب‌های بانکی به سازمان امور مالیاتی گفت: به استناد قانون و ظرفیت‌هایی که در بانک‌هاست سازمان مالیاتی می‌تواند از این اطلاعات استفاده کند.

معاون نظارت بانک مرکزی گفت: هدف از استفاده از اطلاعات بانکی سرکشی از حساب‌ها و سو‌استفاده از آنها نیست بلکه برای شفافیت در دریافت مالیات بوده و اطلاعات مشتریان کاملا محرمانه مورد بررسی قرار می‌گیرد. از این‌رو هیچ جای نگرانی برای سپرده‌گذاران وجود نخواهد داشت.

وی همچنین به اقدامات انجام شده در رابطه با ساماندهی موسسات اعتباری اشاره کرد و گفت: آنطور که اعلام می‌شود 7000 موسسه غیرمجاز وجود دارد اینگونه نیست که تمامی آنها در قد و قواره موسساتی مثل عسکریه و یا کوثر بوده و تعداد شعب بسیاری داشته باشند بلکه بسیار محدود فعالیت می‌کنند.

معاون نظارت بانک مرکزی توضیح داد: از بین 7000 موسسه، بخش عمده‌ای شامل صندو‌ق‌های قرض‌الحسنه، صرافی‌ها، لیزینگ‌ها و تعاونی‌های اعتبار هستند.

تهرانفر با بیان این‌که بخش عمده‌ای از صندوق‌های قرض‌الحسنه درحال ساماندهی شدن هستند، گفت: کل صندوق‌های قرض‌الحسنه که تحت نظارت سازمان اقتصاد اسلامی فعالیت می‌کنند حدود 1000 مورد بوده و نزدیک به 1700 میلیارد تومان در مجموع منابع در اختیار دارند این درحالی است که این 1700 میلیارد تومان حتی گاهی به اندازه منابع یکی از شعب بانک‌ها و یا موسسات بزرگ نیز نمی‌رسد.


وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به توقف افزایش میزان بنگاهداری بانک‌ها اشاره کرد و افزود: با اقداماتی که انجام شده بنگاه‌های بانک‌ها در سال گذشته متوقف شده و هیچ بانکی شرکت جدیدی ایجاد نکرده است.

معاون نظارت بانک مرکزی ادامه داد: در این میان یک استثنا وجود دارد و آن این‌که سهامدار یکی از بانک‌ها که آن به نهاد حاکمیتی وابسته است به جای وجه نقد دو شرکت آورد، ولی در مجموع حجم بنگاهداری بانک‌ها در حد همان میزان قبلی باقی مانده است.

تهرانفر با بیان این‌که طبق قانون رفع موانع تولید بانک‌ها تمام اطلاعات اموال خود را در تمام سطوح به بانک مرکزی ارائه کردند، گفت: براین اساس باید طبق مدت پیش‌بینی شده اموال مازاد خود را به فروش برسانند که اگر نتواند طبق این آیین‌نامه حرکت کنند با روش‌های مختلف از جمله اخذ مالیات بیشتر با آنها برخورد خواهد شد.

معاون نظارت بانک مرکزی همچنین به میران اضافه برداشت بانک‌ها اشاره کرد و با بیان این‌که در حال حاضر رقم اضافه برداشت‌ها قابل توجه نیست، گفت: این در حالی است که اکنون فقط بانک کشاورزی اضافه برداشت بالایی دارد به همراه چند بانک خصوصی که ما برای آنها نیز محدودیت‌هایی ایجاد کردیم تا به حالت قبلی برگردند.

در ادامه این نشست، دبیر کل بانک مرکزی گفت: اسکناس ایران چک 50 هزارتومانی با طرح و قطع جدید منتشر خواهد شد و این در حالی است که سکه‌های  یک، دو و نیم، پنج بهار ضرب خواهد شد.

محمود احمدی گفت: تا پایان سال 93، 19 میلیارد تراکنش در کشور صورت گرفته که از این میزان 98.5  درصد در شبکه شتاب و 99 درصد در شبکه شاپرک با موفقیت انجام شده است. او با بیان اینکه چکاوک در 5 خرداد اجرایی شد و کار بسیار سختی بود بیان کرد: در پایان خرداد ماه سال جاری سامانه چکاوک در بالاترین میزان یک میلیون و 200 قطعه چک مورد بررسی قرار گرفته است.