کدخبر: ۱۲۶۱۲۴ لینک کوتاه

میلیاردر سرشناس به تلویزیون «بلومبرگ» پاسخ داد

«وارن‌بافت» در بازار نفت‌ چه دید که سرمایه‌اش را از آن خارج کرد؟

«وارن بافت» میلیاردر معروف آمریکایی و رئیس هیات‌مدیره و مدیر عامل هلدینگ «برکشایر هاتاوی»، طی مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» درباره قیمت نفت‌خام و دلایل بی‌علاقگی خود به این بازار توضیح داد.

به گزارش اقتصادنیوز، در این مصاحبه تلویزیونی، مجری «بلومبرگ» یادآوری کرد که «وارن بافت» مدت زیادی است که در حوزه انرژی سرمایه‌گذاری می‌کند. به گفته وی، بافت مدت‌ها پیش تنها به مدت چند سال روی سهام «اکسون‌موبیل» سرمایه‌گذاری کرده و اکنون دوباره به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت نفتی آمریکا «فیلیپس 66» بازگشته که از ماهیت متفاوتی برخوردار است. بافت پس از آنکه متوجه چشم‌انداز ضعیف قیمت نفت‌خام شد، سهام «اکسون‌موبیل» را فروخته و در پالایشگاه فیلیپس 66 سهامی به ارزش 4.5 میلیارد دلار خریده است.

بافت ضمن تأکید بر اینکه «فیلیپس 66» شرکت پالایشی با گرایشات شیمیایی است، درباره رابطه بین قیمت نفت در بلندمدت و تصمیم‌گیری‌هایش، اظهار داشت: موضع‌گیری خاصی در این خصوص ندارم، اما زمانی‌که روی سهام اکسون‌موبیل سرمایه‌گذاری کرده بودم، علاقه‌ام نسبت به قیمت نفت‌خام کمتر شد.

وی ادامه داد: حدس می‌زدم که آینده نفت‌خام به آن خوبی که توقعش را داریم، نخواهد بود؛ در نتیجه روی هیچ شرکت تولید‌کننده نفت خام سرمایه‌گذاری نکردم.

به گفته بافت، بدبینی وی نسبت به آینده نفت‌خام یکی از دلایلی بود که وی تصمیم به خارج شدن از این بخش گرفت. مدیرعامل هلدینگ عظیم برکشایر هاتاوی اکنون هیچ سهمی در شرکت‌های تولیدکننده نفت و گاز ندارد. او پیش‌تر گفته بود که انتخاب «فیلیپس 66» برای سرمایه‌گذاری از احترامش به «گرگ گارلند» رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این پالایشگاه نشات گرفته‌است.

بافت تصریح کرد: «ما این سهام را به عنوان سهام پالایشگاه نخریده‌ایم و قطعاً به عنوان یک شرکت نفتی یکپارچه نیز نخریده‌ایم. این سهام را خریدیم زیرا این شرکت را دوست داریم و مدیریتش را هم خیلی دوست داریم.»

براساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط بلومبرگ، در سال جاری، عملکرد پالایشگاه‌ها به مراتب بهتر از شرکت‌های انرژی بوده است، در حالی‌که سهام حوزه انرژی 20 درصد سقوط کرده، سهام پالایشگاه‌ها 15 درصد افزایش یافته است. برکشایر هاتاوی سال‌ها پیش نیز صاحب مقداری از سهام فیلیپس 66 بود اما پس از آنکه یکی از واحدهای تجاری «فیلیپس» را خرید، بیشتر این سهام را واگذار کرد.

بافت در این رابطه تأکید کرد: همواره قصد آن را داشتیم که اگر قیمت‌ها درست باشد، به میدان بازگردیم و این کار را هم کردیم.