کدخبر: ۱۲۷۴۵۳ لینک کوتاه

معرفی کتاب «افسانه توسعه»

پرو چگونه به اقتصاد جهانی پیوست؟

«افسانه توسعه» تجربه فرایند پیوستن پرو به اقتصاد جهانی و چالش‌های آن‌را به‌خوبی بیان کرده است. ساده‌ترین درس آن برای ایران شاید، ضرورت ایجاد یک پیمان ملی برای توسعه در اقتصاد ایران باشد.

عنوان: افسانه توسعه
نویسنده: اسوالدو د ریورو
ترجمه: محمود عبدالله‌زاده
انتشارات: اختران

به گزارش اقتصادنیوز، کتاب «افسانه توسعه» پس از گذشت نیم قرن از عمر نظریه‌ها، پیش‌بینی‌ها، وعده‌ها و جستجوها برای یافتن ال‌دورادو، به خطری می‌پردازد که گروه بزرگی از دولت‌های ملی آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین با آن مواجهند، یعنی خطر گرفتار شدن به ناکارآمدی.

ریورو در مقدمه کتاب خود می‌نویسد: « می‌دانم که این موضوع برای کشورهای بسیار فقیر و به لحاظ اجتماعی از هم گسیخته، کشورهایی که در آن ملیت‌ها استحکام نیافته و سنت‌های دموکراتیک در آن نادر است، به‌منزله تابو است. ما با بیان حقایقی که آگاهانه ناگفته مانده‌اند خطر رنجش عمیق و جریحه‌دار کردن احساسات میهن پرستانه دروغین را، که فقط نارسایی تاریخی دولت ملی را پنهان کرده‌اند، به‌جان می‌خریم ولی، معتقدیم که این تامل و بازاندیشی در کشورهایی که تمام طول قرن بیستم را، بدون نیل به توسعه، از دست داده‌اند ضروری است، در کشورهایی که فرایند توسعه در اوضاع و احوال کنونی جنگل جهانی هنوز دست‌نیافتنی است و در آن باید یک پیمان ملی برای بقا و زنده ماندن جایگزین توهم توسعه شود.»

نويسنده كتاب سال‌ها ديپلمات دولت پرو و سفير اسبق اين كشور در سازمان ملل متحد و چند سازمان بين‌المللى اقتصادى ديگر بوده است. همچنان كه از عنوان فرعى كتاب و «اقتصادهاى ناكار آمد قرن بيست و يكم»، برمى‌آيد نويسنده در كل كتاب سعى كرده از منظرى انتقادى با تلقى رايج از توسعه و سياست‌هاى اجرايى در اين زمينه برخورد كند. خلاصه آنكه ریورو معتقد است: مزاياى وعده داده شده برنامه‌هاى توسعه در طول پنجاه سال گذشته براى اكثريت مردم كشور‌هاى جهان سوم تحقق نيافته است و نخواهد يافت.

«بسيارى از اين كشورها به غلط «در حال توسعه» ناميده مى‌شوند، در حالی که در واقع بهتر است آنها را «اقتصادهاى ملى ناكارآمد» توصيف كنيم.» مترجم اين كتاب دكتر محمود عبدالله زاده است كه پيشتر نيز فصلى از كتاب را در آخرين شماره فصلنامه اقتصاد سياسى منتشر كرده بود. اين كتاب تاكنون به بيش از ده زبان ترجمه شده است.

این کتاب در شش فصل شامل زوال دولت ملی، قدرت جهانی و فقر ملی، داروینیسم بین‌الملل، در جستجوی ال‌دورادو، چپاول جهانی و بقا تدوین شده و تجربه فرایند پیوستن پرو به اقتصاد جهانی و چالش‌های آن‌را به‌خوبی بیان کرده است. ساده‌ترین درس آن برای ایران شاید، ضرورت ایجاد یک پیمان ملی برای توسعه در اقتصاد ایران باشد.