کدخبر: ۱۲۷۴۶۹ لینک کوتاه

گزارش اقتصادنیوز از نشست تجاری ایران و عمان: 

معافیت مالیاتی عمان، فرصتی برای تجار ایرانی/نفت و گاز پرپتانسیل‌ترین زمینه تجاری مشترک

در نشست تجاری امروز ایران و عمان، دو طرف ظرفیت‌های موجود بین دو کشور برای افزایش روابط تجاری را تشریح و نفت و گاز و پتروشیمی به عنوان پرپتانسیل‌ترین فعالیت اقتصادی مشترک معرفی کردند.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ در بازار داغ مذاکرات تجاری ایران و هیات‌های خارجی،‌ صبح امروز یک هیات 16 نفره از عمان برای رایزنی با فعالان اقتصادی ایران،‌ مهمان اتاق بازرگانی تهران بود. در این نشست،‌ مسعود خوانساری، ‌رییس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: در 40 سال گذشته، روابط سیاسی و اقتصادی عمان خوب بوده‌است و از آنجایی که هر دو کشور در شمال و جنوب تنگه هرمز قرار دارند، می‌توانند با افزایش مبادلات تجاری، دسترسی به کشورهای زیادی را فراهم کنند.

او افزود: ایران به دلیل این که با 15 کشور همسایه است،‌ موقعیت ویژه ای در ارتباطات زمینی دارد. همچنین در کنار آن عمان نیز در جنوب تنگه هرمز دروازه ورود به آفریقا محسوب می‌شود.

خوانساری با اشاره به حجم مبادلات تجاری دو کشور،‌ گفت: درچند سال اخیر این رقم بین 200 تا 400 میلیون دلار بوده اما ظرفیت بیش از این رقم وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: با توجه به ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بین دو کشور، ظرفیت سرمایه‌گذاری مشترک افزایش چشمگیری داشته، زیرا طرفین می‌توانند از معافیت‌های مالیاتی این مناطق و حتی معافیت‌های گمرکی برخوردار شوند.

او به امضای تفاهم‌نامه سه جانبه ترانزیتی بین ایران، عمان و ازبکستان که در سال گذشته انجام شده اشاره کرد و گفت: ایران می‌تواند کریدور ترانزیتی در این زمینه محسوب شود، مضاف بر آنکه خط کشتیرانی جدیدی از بندر شهید رجایی به عمان ایجاد شده است و همچنین راه‌اندازی خط جدید هوایی مستقیم بین دو کشور می‌تواند در افزایش مبادلات تجاری مؤثر باشد.

خوانساری به تمایل عمانی‌ها برای استفاده از ظرفیت توریسم‌درمانی ایران اشاره کرد و گفت: به دلیل ارائه خدمات مطلوب پزشکی در ایران، تعداد زیادی از عمانی ها هر سال در این راستا وارد ایرن می‌شوند.

خوانساری اظهار امیدواری کرد که طرفین بتوانند در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع مختلف سرمایه‌گذاری های مشترکی را انجام دهند.

در ادامه این دیدار تجاری،‌ سفیر عمان اظهار کرد: اهمیت روابط اقتصادی در حد روابط سیاسی کشورهاست. به همین دلیل بهتر است برای بهبود همه جانبه روابط ایران و عمان،‌ روابط اقتصادی بین دو کشور افزایش پیدا کند.

او افزود: از همین رو توصیه می‌شود که فعالان اقتصادی ایران، از فرصت معافیت مالیاتی پیش آمده در عمان استفاده کنند. همچنین عمان موقعیت استراتژیک همسایگی با ایران و راهیابی به خلیج فارس و اقیانوس هند را دارند که تمام این عوامل در کنار یکدیگر می‌تواند به بهبود فضای اقتصادی دو کشور کمک کند.