کدخبر: ۱۲۷۴۷۱ لینک کوتاه

جهان آماده رویارویی با حقیقتی جدید می‌شود

افت‌تولید نفت آمریکا و کانادا به کاهش تولید جهانی می‌انجامد؟

افت قیمت و تولید نفت، می‌تواند به‌منزله ورود اقتصاد جهان به رکود جدیدی باشد؛ اما در واقع این یک رکود نیست، بلکه آغازی برای تطابق با واقعیت دردناک و جدیدی شامل ادامه محدودیت تامین منابع انرژی و افزایش خسارات و تاثیرات اقتصادی ناشی از تغییرات جوی است.

به‌گزارش اقتصادنیوز، در ابتدای سال جاری گفته می‌شد که تمام رشد تولید نفت در جهان از سال 2005 میلادی به بعد، از دو کشور آمریکا و کانادا حاصل می‌شود که رشد تولید نفت دو کشور از ذخایر پرهزینه‌ای نظیر TightOil در آمریکا و TarSands در کانادا حاصل می‌شود. بنابراین، کاهش پرشتاب قیمت نفت منجر به افت جدی تولید نفت این دو کشور خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اینترنتی رزیلینس، به این نتیجه می‌رسیم تا زمانی‌که بخش‌های دیگر جهان شروع به افزایش جدی تولید نفت خود نکنند، این کاهش تولید در آمریکا و کانادا می‌تواند منجر به کاهش تولید نفت در سراسر جهان شود.

همان‌طور که اخیرا هم شاهد بوده‌ایم، کاهش تولید نفت در آمریکا و کانادا فرا رسیده و چند ماهی زمان می‌برد تا متوجه شویم که دقیقا این کاهش منجر به کاهش مستمر تولید جهانی می‌شود یا خیر؟ آژانس بین‌المللی انرژی که کنسرسیومی متشکل از 29 کشور جهان است و روند انرژی در جهان را دنبال می‌کند در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که حجم تولید جهانی نفت در ماه جولای، روزانه 600 هزار بشکه کاهش یافته که مهم‌ترین بخش این گزارش این است که بیشترین کاهش ازسوی کشورهای غیرعضو اوپک بوده است. این مساله از افت تولید نفت کانادا و آمریکا حکایت می‌کند. هرچند آمارهای یک‌ماهه الزاما یک روند مشخص نمی‌کند اما این گزارش به کاهش احتمالی تولید نفت اوپک در سال 2016 اشاره می‌کند.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده که به‌زودی شاهد کاهش بیشتر تولید نفت آمریکا خواهیم بود. برآوردهای هفتگی از آژانس اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد تولید نفت آمریکا در هفته منتهی به 18 سپتامبر 9 میلیون و 100 هزار بشکه در روز بوده که این رقم از ماه ژوئن 500 هزار بشکه کمتر است.

تولید نفت کانادا نیز از 4 میلیون بشکه در روز (آغاز سال 2015)، در ماه ژوئن به سه‌میلیون و 600 هزار بشکه کاهش یافته است. هیات ملی انرژی کانادا با اعلام این آمار پیش‌بینی کرد حجم تولید نفت کانادا تا پایان سال به همان سطح چهار میلیون بشکه‌ای بازگردد. با درنظر گرفتن این نکته که بیشتر حجم تولید نفت کانادا از «تارسند» استخراج می‌شود و پروژه‌های نفتی در این حوزه‌ها به‌شدت کاهش یافته، به نظر می‌رسد این پیش‌بینی هیات ملی انرژی کانادا اندکی خوش‌بینانه باشد.

آخرین باری که تولید جهانی نفت شاهد یک نزول واقعی بود، به دوران رکود اقتصادی حدفاصل سال‌های 1981 تا 1982 میلادی بازمی‌گردد که طی آن تولید روزانه نفت در جهان 6 میلیون بشکه کاهش یافت. پس از آن شاهد کاهش‌های مقطعی بودیم که هیچ‌یک بیش از یکسال دوام نیاوردند که جدی‌ترین آنها در دوره رکود سال‌های 2009-2008 ، با کاهش روزانه یک میلیون و 300 هزار بشکه رخ داد.