کدخبر: ۱۲۷۴۸۰ لینک کوتاه

توقف فعالیت‌های اکتشاف نفت‌وگاز شرکت شل در آلاسکا

با وجود سرمایه‌گذاری‌ هفت‌میلیارد دلاری شرکت شل برای اکتشاف نفت‌وگاز در قطب شمال، این شرکت اعلام کرده است که در آینده نزدیک از اکتشاف در آب‌های قطبی آلاسکا دست خواهد کشید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، شرکت نفتی شل در آینده نزدیک از اکتشاف در آب‌های قطبی آلاسکا دست خواهد کشید. این در حالی است که این شرکت ممکن است به‌دلیل پیدا نکردن نفت کافی در این منطقه با زیانی 4.1 میلیارد دلاری مواجه شود.

شرکت شل که به منظور اکتشاف در قطب شمال یک سرمایه گذاری هفت‌میلیارد دلاری به‌عمل آورده، اعلام کرد: تصمیم این شرکت مبنی بر صرف‌نظر کردن از اکتشاف، به‌ علت هزینه‌های بالای پروژه و مقررات زیست‌محیطی غیر قابل پیش‌بینی فدرال در این منطقه بوده است.

بر اساس این گزارش، فعالان محیط‌زیست که با مسدود کردن مخزن یخ‌شکن مانع از عملیات حفاری شرکت شل شده بودند از اعلام این خبر ابراز رضایت کرده‌اند. 
جان ساون، مدیر اجرایی شرکت صلح سبز بریتانیا، درباره این موضوع اعلام کرد :‌ «آنها بودجه میلیاردی دارند و ما جنبش میلیونی، ما سه سال با آنها مبارزه کردیم و در نهایت این مردم بودند که پیروز شدند.»

فعالان محیط زیست، برنامه‌های حفاری شرکت شل را در قطب شمال مورد انتقاد قرار داده بودند. این فعالیت‌ها موجب کاهش جمعیت وال‌ها، خرس‌های قطبی و شیرهای دریایی شده بود. 
 
بعد از نصف شدن قیمت نفت نسبت به میزان اوج خود در سال گذشته، اغلب شرکت‌های نفتی بزرگ هزینه پروژه‌های اکتشاف خود را کاهش داده‌اند. شل اعلام کرده همچنان معتقد است که منطقه قطبی حدود 30 درصد گاز طبیعی و 13 درصد نفت کشف‌نشده دنیا را در خود جای داده است.