کدخبر: ۱۲۸۹۵۷ لینک کوتاه

بررسی افت‌ و خیز بازار ارز در هفته‌ای که گذشت؛

آلرژی دلار به ۳۵۰۰ /بازگشت به مدار نزولی با تصویب برجام

تعیین قیمت دلار در هفته گذشته تحت‌الشعاع سرنوشت «برجام» در مجلس قرار گرفت. در حالی که هفته سوم ماه مهر با‌دلاری بیش از ۳۵۰۰ تومان آغاز شد، بازار تاب تحمل این عدد را نیاورد و به زودی به کانال ۳۴۰۰ تومان بازگشت.

به گزارش اقتصادنیوز، تعیین قیمت دلار در هفته گذشته تحت‌الشعاع سرنوشت «برجام» در مجلس قرار گرفت. در حالی که هفته سوم ماه مهر با‌دلاری بیش از 3500 تومان آغاز شد، بازار تاب تحمل این عدد را نیاورد و به زودی به کانال 3400 تومان بازگشت.

معامله‌گران بازار «منوچهری» که گوش‌شان را به اتفاقات «بهارستان» تیز کرده بودند، روز یکشنبه یک بار و روز سه‌شنبه بار دیگر به ماجراهای مجلس و طرح برجام واکنش نشان دادند و تصویب کلیات و جزییات این طرح را بهانه‌ای برای قرار گرفتن در موقعیت فروش قرار دادند.

به گفته معامله‌گران، بازار در حال حاضر کشش قیمت‌های بیش از 3500 را برای دلار ندارد و رفت و برگشت‌های اخیر تا قیمت‌های 3510-3500 تومان نیز این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد تصویب طرح برجام در مجلس که گامی دیگر در مسیر اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و تسهیل نقل و انتقالات ارزی محسوب می‌شود، از سوی بازار ارز تاثیر آنچنان شگرفی بر آینده قیمت ارز نداشته و معامله‌گران این بازار به آن واکنشی حداقلی نشان دادند.

چنان که به رغم قرار گرفتن قیمت در مسیر کاهش پس از خبر تصویب برجام در مجلس، این نزول در سطح قیمتی حدود 3470 تومان متوقف شد؛ موضوعی که نشان می‌دهد بازار در سطوح فعلی از تقاضای مستحکمی برخوردار شده است.

همگام با رشد دلار در آغاز هفته و نیز همراهی اونس جهانی طلا، سکه نیز در هفته گذشته توانست مرز 950 هزار تومان را لمس کند. با وجود این، درجا زدن اونس جهانی از یک‌سو و کاهش نسبی قیمت دلار باعث شد در ادامه هفته سکه تا کمتر از 940 هزار تومان و حوالی قیمت 937 هزار تومان کاهش یابد.

به نظر می‌رسد طلا در بازار داخلی بیش از هر زمان «تقاضای مصرفی» پیدا کرده و نوسان‌های قیمت آن نه از ناحیه سفته‌بازان که متاثر از نهاده‌های تعیین قیمت آن، یعنی قیمت ارز در بازار داخلی و قیمت جهانی طلا، به طور کامل تبعیت می‌کند. نگاه نموداری به دلار و سکه نیز نشان می‌دهد این دو کالا در بازار داخلی هم‌اکنون پشت در مقاومت‌های محکم خود،‌ یعنی 3500 تومان برای دلار و 950 هزار تومان برای سکه، ایستاده‌اند.

به نظر می‌رسد تحکیم قیمت این دو در محدوده مجاور این مقاومت‌ها باعث فراهم آمدن قوای لازم شده تا در شرایط مساعد بتوانند این موانع را بر سر راه صعود پشت سر بگذارند.